یکشنبه 30 اردیبهشت 1403
×

واکنش تند یحیی: فوتبال ایران را یک سال تعطیل کنید!

خبرگزاری تسنیم: یحیی گل‌محمدی سرمربی تیم پرسپولیس در اولین نشست خبری فصل حضور یافت و در حالی که باشگاه پرسپولیس، میزبان این کنفرانس مطبوعاتی در باشگاه بود، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد:

به نام خدا، با عرض سلام خدمت شما دوستان عزیز. من هم به نوبه خودم روز خبرنگاران را به همه خبرنگاران حوزه‌های مختلف خصوصا ورزشی تبریک عرض می‌کنم و برای همه شما آرزوی سلامتی و پیروزی دارم. اولین کنفرانس مطبوعاتی قبل از بازی ماست و اولین کنفرانسی است که بالاخره برای شروع لیگ است. خیلی خوشحالم که در خدمت شما هستم و خداراشکر می‌کنم در حضور شما به عنوان سرمربی پرسپولیس اینجا حضور دارم و این افتخار را دارم که برای چهارمین سال پیاپی به عنوان مربی این تیم در خدمت شما باشم. لطف خداست و حمایت خوب هواداران و پشتیبانی خوبی که از ما داشتند و امیدوارم مثل فصل گذشته هواداران را خوشحال کنیم.

شوک خیلی بدی بود. من الان فکر کنم ۲۰ دقیقه پیش شنیدم این ماجرا را. ما خودمان را آماده کرده بودیم که بعد از ۲ قهرمانی و یکجورایی ۳ قهرمانی، کنار هواداران دیداری داشته باشیم و بتوانیم از وجودشان استفاده کنیم. خیلی شوک منفی و بدی خوردیم و باورم نمی‌شود این هماهنگی در شروع مسابقات را. نمی‌دانم اسمش را چه بگذارم، بدون تماشاچی اصلا معنی ندارد، پرطرفدارترین تیم آسیا در اولین بازی لیگ بدون تماشاگر بازی کند. اگر واقعا زیرساخت نداریم، من پیشنهادم این است که یک سال لیگ را تعطیل کنیم و زیرساخت‌ها را درست کنیم و شروع کنیم دوباره.

اینکه از اولین بازی لیگ این داستان‌ها پیش بیاید واقعا زشت است. نمی‌دانم دلیلش چیست اما با این نوع برنامه ریزی و نگاهی که در فوتبال هست، فقط روز به روز پسرفت می‌کنیم. دیگر کشورها را می‌بینیم که چه امکانات و چه برنامه‌ریزی و چه بازیکنانی دارند اما اینجا به جای پیشرفت متاسفانه پسرفت می‌کنیم. واقعا متاسفم و واقعا ناراحت شدم از این خبری که شنیدم و فقط حس بی انگیزگی در همه آنهایی که کنار هم بودیم، ایجاد شد. نمی‌دانم چه بگویم و فقط بلدیم بگوییم انشالله ماشاالله!

 

آمدن بازیکن خارجی هنوز منتفی نیست و دنبال این هستیم که یکی دو بازیکن به تیم اضافه کنیم، باتوجه به نیاز تیم. اگر زیاد در مورد این مسائل هم صحبت نکردم، به خاطر این بود که در تمرینات بدنسازی و فشار بازیهای تدارکاتی بودیم، نمی‌شد جلوی بچه‌ها همش بگوییم بازیکن خارجی، بازیکن خارجی. ما این تیم که با چنگ و دندان نگه داشتیم را هم از دست می‌دادیم. اما توقع این است که تقویت شویم و در ایران قهرمان شویم و این توقع کاملا بجایی است.

این یک بخشی است که برای رسیدن به شرایط خوب باید برنامه‌ریزی کنیم و از نظر شرایط مالی هم این را به وجود بیاوریم. درآمدزایی ما فقط این پیراهن است که چند تبلیغ روی پشت و جلو و آستین داشته باشیم و این کل درآمدزایی ماست. درآمد سایر کشورها را می‌دانید که حق پخش و سایر مسائل است اما اینجا متاسفانه دست و بال باشگاه بسته است. منابع دیگر هم نداریم، یک باشگاهی هست که از کارخانه درآمدزایی دارد اما ما باشگاه دولتی هستیم که چشممان به این است که چه کسی می‌آید تبلیغ جلو و پشت پیراهن ما را بگیرد. با این حال ما تلاش می‌کنیم نقاط ضعفمان را بیشتر کنیم ولی واقعا این کار منابع مالی نیاز دارد و باید بودجه مشخص داشته باشیم.

من دوست ندارم بحث مالی کنم که بگویند دوباره شروع کنند اما ما از پیارسال ۵ درصد و از پارسال ۱۵ درصد طلب داریم و امسال هم یک هزار تومانی پرداخت نشده. حالا بالاخره جور می‌شود و می‌گیریم و مشکلی نیست و آقای درویش و هیئت مدیره در حال تلاش هستند اما درآمد ما به هزینه‌مان نمی‌خورد. اگر یادتان باشد، پارسال هم مجوز حرفه‌ای را چطور گرفتیم؟ بازیکنان از پول خودشان گذشتند و تحمل و صبوری کردند تا مجوز صادر شد. شاید اگر این کار انجام نمی‌شد ما هم مثل یک تیم دیگر حذف می‌شدیم. سطح توقع مردم کاملا بجاست و هواداران همیشه مسیر را به ما نشان می‌دهند اما واقعا با چیزی که ما داریم و بودجه ما، واقعا نمی‌شود. زیاد خوب نیست در این مورد توضیح بدهم.