جمعه 25 خرداد 1403
×

کشف حیرت‌آور یک جانور سمّی با ۲۴ چشم

فرادید: دانشمندانی که مشغول کاوش در سواحل هنگ‌کنگ بوده‌اند، در طی سه سال اخیر به صورت مکرر به جانوری برخورد کرده‌اند که به خاطر شکل مکعبی بدنش و داشتن ۲۴ چشم، شگفت‌انگیز و خیره‌کننده به نظر رسیده است.

 این دانشمندان نهایتا در سال ۲۰۲۳ نتایج مطالعه‌شان دربارۀ این جانور را در ژورنال مطالعات حیوان‌شناسی منتشر کردند و اعلام کردند که این یک گونۀ جدید و قبلا شناسایی‌نشده از عروس‌های دریایی است.

کشف حیرت‌آور یک جانور سمّی با ۲۴ چشم

این گونۀ جدید به خاطر شکل بدنش «عروس دریایی مکعبی» لقب گرفته است. دانشمندان در مقالۀ منتشر شده، آن را «یکی از سمی‌ترین حیوانات دریایی در تمام دنیا» توصیف کرده‌اند.

کشف حیرت‌آور یک جانور سمّی با ۲۴ چشم

در این عکس یک طرف بدن جانور را می‌بینیم که در آن دو چشم بزرگ و چهار چشم کوچک دیده می‌شوند

در دو قسمت از بدن جانور دو چشم بزرگتر قرار دارد که چهار چشم کوچک اطراف آن‌ها را احاط کرده‌اند. از میان این همه چشم فقط دو مورد از آن‌ها توانایی دیدن دارند و بقیۀ آن‌ها صرفا می‌توانند وجود نور را تشخیص بدهند.

حالت پدال‌مانند شاخک‌های این جانور به آن این امکان را می‌دهد که سریعتر از سایر انواع عروس‌های دریایی شنا کند. به علاوه بدن جانور در هنگام شنا حالتی تپنده و دارای انقباض و انبساط پیدا می‌کند؛ به این وسیله است که این عروس دریایی بدنش را به جلو هدایت می‌کند.

کشف حیرت‌آور یک جانور سمّی با ۲۴ چشم

تریپدالیا مایپوئنسیس که به خاطر تفاوت ژنتیکی‌اش با سایر گونه‌های مشابه به عنوان گونه‌ای جدید شناخته شده، نخستین عروس دریایی است که در آب‌های چین کشف شده است.