سه‌شنبه 02 مرداد 1403
×

اجرای طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت در کشور

ایسنا: رئیس پلیس راهور فراجا اعلام کرد که شش شهر دیگر نیز به اجرای طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت پیوسته و به زودی این طرح در سراسر کشور و از جمله تهران نیز اجرا می‌شود.

اجرای طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت در کشور

 سردار سیدکمال هادیانفر در مراسم تقدیر از رانندگان قانونمدار که ظهر امروز در شهرک آزمایش برگزار شد، گفت: همانطور که در ابتدای سال اعلام کردیم، طرح رانندگان قانونمند به اجرا درآمده و براساس آن آن دسته از رانندگانی که در ایام تعطیلات نوروزی اقدام به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی کرده باشند در این طرح و قرعه‌کشی موتور سیکلت شرکت داده شدند. به عنوان مثال ۳۰ دستگاه موتور سیکلت به عنوان جایزه برای رانندگان بدون تخلف در نظر گرفته بودیم که پنج دستگاه از این موتورها امروز به شهروندان تهرانی اهدا شد و ۲۵ دستگاه دیگر برای شهروندان سایر استان‌ها بود. همچنین ۲۰۰ عدد جایزه ۲۰ میلیون تومانی به کسانی که در این مسابقه شرکت کردند و جزو رانندگان قانونمدار ما بودند اهدا کردیم و به سه خانواده سفر کربلا و به دو خانواده دیگر سفر مشهد اهدا شد.  

وی با بیان اینکه این طرح‌های تشویقی ادامه‌دار خواهد بود، گفت:  مراسم امروز به صورت نمادین برگزار شد، مردم عزیزمان بدانند که ما تا کنون به تمام تعهداتمان عمل کرده‌ایم. امیدواریم که برای نوروز سال ۱۴۰۳ هم با همکاری سایر دستگاه‌ها و همکاری مردم این طرح تشویقی را دوباره و با قدرت و جوایز بیشتری اجرا کنیم.

وی درباره صدور گواهینامه آسان موتورسیکلت نیز گفت: چنانچه می‌خواستیم برای راکبان فاقد گواهینامه از طریق ۱۸۱ آموزشگاه رانندگی کشور گواهینامه صادر کنیم، حدود ۴۲ سال زمان لازم بود، از این رو تصمیم گرفتیم که مدت زمان صدور گواهینامه را کاهش دهیم اما کیفیت آن مانند قبل خواهد بود. طرح های مختلفی بررسی شد و در نهایت برای تسیهل در فرآیند دریافت گواهینامه موتورسیکلت، طرح «گواهینامه آسان موتورسیکلت» را آماده و سامانه‌های مورد نیاز برای آن را تهیه کردیم که به تایید فرمانده محترم فراجا نیز رسید.

رئیس پلیس راهور فراجا با اشاره به دلایل استفاده از موتورسیکلت از سوی مردم، گفت: بیش از ۹۰ درصد از راکبان موتورسیکلت از این وسیله برای امرار معاش استفاده می‌کنند و ما این موضوع را در برنامه‌ریزی‌های خود اعمال می‌کنیم. همچنین طبق برنامه‌ریزی انتظار می‌رود کمتر از دو سال به شرط همکاری مراکز معاینات پزشکی برای همه افراد فاقد گواهینامه این مدرک صادر شود.

هادیانفر با بیان اینکه هزینه این طرح ۷۰ درصد کمتر از آموزشگاه‌های رانندگی است، افزود: انتظار ما از همه دارندگان وسایل نقلیه این است که با چنین تسهیلاتی خود را جزو رانندگان قانونمند قرار دهند و نسبت به دریافت گواهینامه اقدام کنند. در حال حاضر نزدیک به شش میلیون و  ۸۰۰ هزار نفر از ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزارنفر موتورسیکلت سوار کشور فاقد مدرک گواهینامه هستند.

به گفته وی، اکنون این طرح در استان سمنان و در شهر تبریز به صورت آزمایشی در حال اجرا است تا اشکالات و ایرادهای احتمالی آن برطرف شود. روز گذشته تصمیم گرفته شد شش شهر دیگر نیز به این طرح متصل شوند و به زودی در سراسر کشور و به خصوص در تهران اجرایی خواهد شد.

رئیس پلیس راهور به نحوه ثبت‌نام در این سامانه اشاره کرد و افزود: متقاضیان دارنده موتورسیکلت می‌توانند به این سامانه الکترونیکی مراجعه کنند و عملیات ثبت نام را انجام دهند سپس با امضای منشور اخلاقی به عنوان راننده قانون‌مدار وارد مرحله مراجعه شوند که طی یک روز هم معاینات پزشکی به خصوص بینایی و کفایت آموزشی فرد بررسی خواهد شد. در همین روز آزمون آیین نامه برابر قانون و مقررات برگزار و آزمون عملی نیز توسط افسران در محل گرفته خواهد شد و پس از قبولی پیامک آن به فرد متقاضی ارسال و در سیر صدور گواهینمامه قرار می‌گیرد. در این مراسم از پنج راننده قانونمدار تقدیر شده و موتورسیکلتی نیز به آنان اهدا شد.