یکشنبه 30 اردیبهشت 1403
×

زنانی ایرانی که دوره ریاستشان را مردم فراموش نخواهند کرد

شب گوش: این مطلب درباره فیلم‌هایی‌ست که زنان در آن نقش رئیس را داشتند، گاه در پس مجادلات زناشویی به ریاست رسیدند و گاه هم از ابتدای داستان سکان‌دار یک کاسبی بودند، فهرست جالبی شده، از دهه‌های مختلف سینما و از بازیگرانی از نسل‌های مختلف. همراه باشید با این بهانه برای مرور فرازهایی جذاب از سینمای ایران.

همسر / فاطمه معتمدآریا

زنانی ایرانی که دوره ریاستشان را مردم فراموش نخواهند کرد

خلاصه داستان: زن و شوهری در شرکتی کار می‌کنند که رئیس شرکت به جرم اختلاس دستگیر می‌شود. مرد هم که معاونت شرکت را به عهده دارد، مطمئن است وی را به ریاست شرکت انتخاب خواهند کرد ولی هیئت امنا...

نکته: همسر از آن دست فیلم‌های زناشویی‌ست که ریتم و تمپوی مناسبی دارد، معتمدآریا در فیلم نقشی را به عهده دارد که در آن روزگار تازه بود، زن‌ها در آن سال‌ها در فیلم‌های ایرانی نقش چندانی نداشتند و اصلا فرمی که برای نقش معتمدآریا در فیلم همسر طراحی شده بود، تازه بود.


مجردها / مریلا زارعی

زنانی ایرانی که دوره ریاستشان را مردم فراموش نخواهند کرد


عرق سرد / سحر دولتشاهی 

زنانی ایرانی که دوره ریاستشان را مردم فراموش نخواهند کرد

خلاصه داستان: افروز اردستانی (باران کوثری) کاپیتان تیم ملی فوتسال زنان ایران است. با گلزنی افروز، تیم ملی برای اولین بار به فینال بازی‌های آسیایی راه پیدا می‌کند و عازم مالزی می‌شود، در فرودگاه افروز درمی‌یابد که توسط شوهرش، یاسر شاه‌حسینی (امیر جدیدی)...

نکته: نقشی که سحر دولتشاهی در فیلم عرق سرد دارد، تیپیکالی از یک وضعیت آشنا است، او قرار است نماد مدیران فرصت‌طلبی باشد که با رندی و ظاهرسازی پشت میز ریاست می‌نشینند. ظاهر متفاوت دولتشاهی در این فیلم و رفتار اغراق‌آمیزش تا حدی در ذهن دوستداران سینما به یاد خواهد ماند.


هزارپا / سارا بهرامی

زنانی ایرانی که دوره ریاستشان را مردم فراموش نخواهند کرد

خلاصه داستان: در فیلم هزارپا ، رضا و دوستش منصور که به کیف قاپی مشغول هستند از طریق مادرش متوجه می‌شوند که دختر فردی پولدار نذر کرده است که با یک جانباز ازدواج کند به همین دلیل رضا که در تصادف پای خود را از دست داده تصمیم می‌گیرد خود را به دختر نزدیک کند تا بتواند با وی ازدواج کند و...

نکته: ترکیب نوعی ساده‌دلی و بلاهت و البته کمی هم ریاست، نقش سارا بهرامی را در فیلم هزارپا کمی دشوار کرده بود. البته با توجه به تجربه ابوالحسن داودی کار درآمد و فیلم هم فروش خوبی داشت. این شاید اولین تجربه کمدی سارا بهرامی بود که در کنار درخشش عطاران و عزتی، تجربه موفقی هم شد.


آشپزباشی / فاطمه معتمدآریا

زنانی ایرانی که دوره ریاستشان را مردم فراموش نخواهند کرد

خلاصه داستان: این سریال دربارهٔ زوجی به نام اکبر عالی‌مقام (با بازی پرویز پرستویی) و مینو خیرخواه (با بازی فاطمه معتمدآریا) است که دارای چهار فرزند و صاحب رستوران بزرگی در تهران هستند. مصاحبه مینو در تلویزیون موجب اختلاف این دو نفر می‌شود و تصمیم به جدایی از هم میگیرند؛ که این موضوع سرآغاز اتفاقات گوناگون می‌شود ...   

نکته: اینجا هم به مانند همسر با ترکیبی از یک زناشویی و یک زن رئیس مواجهیم. نقش معتمدآریا در سریال محبوب آن سال‌ها از جهات مختلف گسترش یافته نقشش در فیلم همسر است با این تفاوت که همسر به ملودرام نزدیک بود و آشپزباشی به کمدی.


ماهی‌ها عاشق می‌شوند / رویا نونهالی

زنانی ایرانی که دوره ریاستشان را مردم فراموش نخواهند کرد

خلاصه داستان: مردی به نام عزیز برای تملک و فروش مایملک پدری خود به کشور بازمی‌گردد. اما با آتیه دختری که قبل از سفر به او علاقه داشته روبرو می‌شود. در این میان اتفاقاتی رخ می‌دهد که غیرقابل پیش بینی است.  

نکته: صورت سرد و سنگی رویا نونهالی و آن زیبایی و افسونگری‌اش ترکیبی ساخته بود که مناسب نقش‌اش در فیلم ماهی‌ها عاشق می‌شوند، بود. فیلم خوشگل و خوش نقش ماهی‌ها عاشق می‌شوند را علی رفیعی ساخت و بازی بازیگرها هم کیفیت قابل اعتنایی دارد.


کندو / پروین سلیمانی 

زنانی ایرانی که دوره ریاستشان را مردم فراموش نخواهند کرد

خلاصه داستان: ابی (بهروز وثوقی) و آقاحسینی (داود رشیدی) پس از آزادی از زندان، وسط تهران از هم جدا می‌شوند. ابی بر اساس وعدهٔ «آقا فکری» در زندان، شماره‌ تلفنی را می‌گیرد، اما کسی گوشی را برنمی‌دارد. او پس از پرسه زدن در شهر، دوباره آقاحسینی را در محله‌ای بدنام ملاقات می‌کند. معلوم می‌شود آقاحسینی که قصد رفتن به جنوب را داشته، از تصمیم خود منصرف شده‌ است و...

نکته: پروین سلیمانی در فیلم درخشان فریدون گله، نقش یک گرداننده شهر نو را بر عهده دارد، خب به هر حال این واقعیتی بوده که در دوره‌ای وجود داشته و سلیمانی هم در این فیلم بازتابی از واقعیت بوده.