یکشنبه 30 اردیبهشت 1403
×

چرا ناگهان جی‌پی‌اس گوشی‌های همراه از کار افتاد؟

تجارت نیوز: بعضی از کاربران از روز پنجشنبه ۱۹ مرداد از اختلال در GPS گزارش می‌دهند. در واقع این افراد برای یافتن مسیر خود از طریق اپلیکیشن‌های مسیریاب یا گرفتن تاکسی اینترنتی با مشکل مواجه می‌شوند. به نظر می‌رسد سیستم جی‌پی‌اس با اختلال مواجه شده است و در نتیجه نقشه‌ها و اپ‌هایی که به مسیریابی نیاز دارند، موقعیت مکانی کاربران را اشتباه و در نقطه‌ای دیگر نشان می‌دهند که گاه با محلی که آنها در آن حضور دارند، فاصله زیادی دارد.

کاربری در توئیتر نوشته است که «وسط چهارراه ولیعصر اسنپ و تپسی رو می‌زنیم هر دو لوکیشن رو سمت محلاتی نشون می‌دن! باز دارن با اینترنت وgps چه کار می‌کنن؟»

شخص دیگری تاکید کرده است که این اختلال برای دو اپلیکیشن مسیریاب نشان و بلد هم وجود داشته است. کاربری نیز در توئیت خود نوشته که قصد داشته است از تئاتر شهر به سمت میدان ولی عصر برود اما اپ مسیریاب موقعیت او را در مکانی نشان داده که فاصله بسیار زیادی با موقعیت او داشته است. کاربران دیگری همین مشکل را در نواب و مکان‌های دیگری از شهر تجربه کرده بودند.

همچنین برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز هم از اختلال در جی‌پی‌اس تلفن همراه خود در مناطقی دیگری از جمله حوالی خیابان‌های حافظ، نوفل لوشاتو و کارگر شمالی خبر داده‌اند.

دلیل اختلال در GPS چیست؟

هنوز هیچ مقام رسمی در مورد اختلال روزهای اخیر توضیحی نداده است. اپ‌های ایرانی درگیر در ماجرا هم واکنشی به موضوع نداشته‌اند. اما نقشه و مسیریاب نشان، سه سال پیش که سیستم جی‌پی‌اس‌ با همین اختلال مواجه شده بود، در این مورد توضیح داد: «ما در تیم نشان زمان زیادی را برای بررسی جوانب مختلف این اختلال صرف کرده‌ایم و بعد از تست‌های میدانی و صحبت با شما متوجه شدیم این موضوع ناشی از نوعی اختلال در سیگنال GPS است؛ به این صورت که موقعیت مکانی کاربر در مناطق خاصی به جای دیگری منتقل می‌شود. برای مثال تعداد زیادی از کاربران به ما گزارش دادند که موقعیت‌شان بر روی فرودگاه مهرآباد نمایش داده می‌شود در صورتی که در واقعیت چندین کیلومتر از فرودگاه دور هستند.»