دوشنبه 25 تیر 1403
×

چه آینده ای در انتظار خواهر رهبر کره شمالی است؟

جماران نوشت: هر شایعه ای در مورد وضعیت نامناسب سلامتی کیم جونگ اون باعث گمانه زنی ها مبنی بر جانشینی کیم یو جونگ می شود. اما خواهر یا برادر رهبر کره شمالی بودن مشکل است، به خصوص که او فرزندانی دارد که وارث تاج و تخت هستند.

سایت اکونومیست در تازه ترین گزارش کوتاه به سراغ چهره ای جنجالی در ساختار سیاسی بسیار محدود کره شمالی رفته و می نویسد :

دشمنان کره شمالی ماه آگوست شلوغی را برنامه ریزی کرده اند. ابتدا رهبران آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در ۱۸ این ماه در کمپ دیوید در مریلند گرد هم می آیند تا درباره نگرانی های مشترک از جمله تجاوزات کره شمالی بحث کنند . چند روز بعد، آمریکایی‌ها و کره‌جنوبی‌ها رزمایش‌های نظامی را آغاز خواهند کرد که برای نشان دادن آمادگی برای مقابله با تحرکات نظامی کره شمالی طراحی شده‌اند. کره شمالی که به ندرت مایل است فرصتی را برای نشان دادن خشم خود از دست بدهد، احتمالاً به هر دو موضوع اعتراض خواهد کرد. زن پشت این محکومیت ها کیم یو جونگ خواهد بود که دستگاه تبلیغاتی کره شمالی را کنترل می کند.

سوال مهم این است که این خانم کیست و چگونه در رژیمی که تمام قدرت آن از کیم جونگ اون سرچشمه می گیرد، چنین شهرتی به دست آورده است

خانم کیم یک برادر بزرگتر دیگر به نام کیم جونگ چل دارد. گفته می شود که به نظر پدرشان، او برای رهبری خیلی نرم تلقی می شد و به نظر می رسد بزرگترین دستاورد او تا به امروز مهارت متوسط در گیتار باشد. یک برادر ناتنی دیگر که زمانی تصور می شد در صف وارث پادشاهی است با گاز اعصاب VX در فرودگاه کوالالامپور در سال ۲۰۱۷ ترور شد.

موقعیت کیم یو جونگ در کنار برادرش که رهبر کره شمالی است نشان از برنامه ریزی برای آماده کردن او برای مسئولیت های جدی در ساختار سیاسی کره شمالی دارد. تصور می شود که او در سال ۱۹۸۷ به دنیا آمده باشد و مانند برادرانش در کودکی در سوئیس تحصیل کرده است. او اولین بار در سال ۲۰۰۹ در پس زمینه عکس پدرش در رسانه های دولتی ظاهر شد. نام او برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ چاپ شد. تقریباً در آن زمان او معاون مدیر بخش تبلیغات شد، که نه تنها مسئول حملات رسانه ای است که کره شمالی علیه دشمنان خود انجام می دهد، بلکه همچنین مسئول حفظ ایدئولوژی حاکم بر کره شمالی و خالص نگاه داشتن آن هم هست.

مبادا عنوان «معاون» که برای خواهر رهبر کره شمالی به کار رفته شما را فریب بدهد، باید گفت که کیم یو جونگ از کسی دستور نمی‌گیرد. تقریباً به محض پیوستن او به اداره تبلیغات که زمانی پدرش آن را اداره می کرد، گزارش هایی منتشر شد که خانم کیم بالفعل رئیس آن بود. حضور او در راس این دپارتمان به جنجال های رسانه ای بسیاری کمک کرد. به دستور او رسانه های دولتی کره شمالی، مایکل کربی را که تحقیقات سازمان ملل در مورد نقض حقوق بشر کره شمالی را رهبری کرده بود، "یک پیرمرد منزجر کننده" (و خیلی بدتر از آن) نامیدند. پارک گئون هی، رئیس جمهور وقت کره جنوبی، "فاحشه دمدمی مزاج" لقب گرفت که "با جدیت از یک گانگستر التماس می کند که کسی را کتک بزند". آن گانگستر البته آمریکا بود. باراک اوباما ، رئیس جمهور وقت ایالات متحده هم در رسانه های کره شمالی به دلیل رنگ پوستش مورد حمله های نژادپرستانه قرار گرفت.

در سال های اخیر خانم کیم از پشت صحنه بیرون آمده است. بازدید از جنوب در سال ۲۰۱۸ برای بازی های المپیک زمستانی در پیونگ چانگ وضعیت او را به عنوان فرستاده مورد اعتماد پادشاهی تایید کرد. زمانی که کیم جونگ اون با مون جائه این، رئیس جمهور وقت کره جنوبی و دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، چندین بار بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ ملاقات کرد، خانم کیم معمولاً او را همراهی می کرد. در سال ۲۰۲۰ او برای اولین بار بیانیه ای به نام خودش صادر کرد.

چه آینده ای در انتظار کیم یو جونگ است؟ هنوز مشخص نیست. هر شایعه ای در مورد وضعیت نامناسب سلامتی کیم جونگ اون باعث گمانه زنی ها مبنی بر جانشینی کیم یو جونگ می شود. اما خواهر یا برادر رهبر کره شمالی بودن مشکل است، به خصوص که او فرزندانی دارد که وارث تاج و تخت هستند. برخی از خواهران و برادران رهبران کره شمالی دارای مشاغل ممتاز بوده اند. برخی دیگر قربانی پاکسازی شده اند. خانم کیم علیرغم موقعیت منحصربه‌فردش، یک چیز مشترک با همه مردم کره شمالی دارد: تا زمانی که کیم جونگ اون زنده است، زندگی و ثروت او در دستان برادرش است.