یکشنبه 30 اردیبهشت 1403
×

کیهان: پهپادهای روسیه در اوکراین، ایرانی نیست

کیهان به نقل از نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: گزارشی که روز پنج‌شنبه توسط یک گروه پژوهش‌های تسلیحاتی منتشر شد، می‌گوید که روسیه کار کپی کردن پهپادهای تهاجمی را که سال گذشته از ایران بدست آورد، آغاز کرده و آنها را در نبرد علیه نیروهای اوکراینی به کار می‌گیرد؛ به رغم تحریم‌هایی که برای فلج کردن تولید تسلیحاتی روسیه پیاده شده‌اند.

کیهان: پهپادهای روسیه در اوکراین، ایرانی نیست

این پژوهشگران اواخر جولای به کی‌یف سفر کردند و به بررسی لاشه‌های دو پهپاد تهاجمی پرداختند که در نبردهای جنوب شرق اوکراین به کار گرفته شده بودند. هر دوی اینها، ظاهرا پهپادهای شاهد136 ایران بودند اما ماژول‌های الکترونیکی که در آنها نصب شده، پیشتر در پهپادهای ردیابی روسیه کشف شده بود. از این گذشته، موادی که در ساخت این پهپادها به‌کار رفته و نیز ساختار داخلی بدنه‌شان تفاوت زیادی با پهپادهایی داشت که گفته می‌شد در ایران ساخته شده‌اند.

این تحقیقات توسط پژوهشگران تسلیحات جنگی، یک گروه مستقلِ مستقر در برلین، انجام شده که سلاح ها و مهماتی را که در جنگ‌ها مورد استفاده قرار گرفته، ردیابی و شناسایی می‌کند. این دهمین گزارش منتشرشده این گروه از پژوهش‌هایش در کی‌یف است که پژوهشگران در آن‌جا، سخت افزارهای نظامی روسیه را که توسط نیروهای امنیتی اوکراینی در میدان نبرد گردآوری شده‌اند، تجزیه و تحلیل می‌کنند.

گونه روسی شاهد 136، عموما به‌عنوان گران-2 یا گرانیوم-2 در زبان روسی، شناخته می‌شود. تصاویر این‌گونه در ماه گذشته میلادی در رسانه‌های اوکراین ظاهر شد و مجله لانگ وار که از انتشارات بنیاد دفاع از دمکراسی‌هاست نیز گزارشی را درباره آنها منتشر کرد. همچنین در شرایطی که شاهد 136 ایران با نشان گران-2 پیشتر در اوکراین یافت شده بود، اسناد این گزارش نشان می‌دهد که اکنون کپی‌های ساخت روسیه با همان نام سرگرم عملیات هستند. بدنه پهپادهای ایرانی که مورد تجزیه و تحلیل پژوهشگران قرار گرفته، با نوعی مواد سبک ساخته شده بود اما گران‌های روسی با فایبرگلاسی که بر روی لایه‌های فیبرکربن بافته شده، ساخته شده‌اند. روس‌ها با استفاده از سامانه‌های هدایتی کومِتا ، الکترونیک داخلی مورد نیاز پهپادها برای پرواز و هدایت به نقطه هدف را ساده‌سازی کرده‌اند.

گزارش نیویورک تایمز در حالی منتشر می‌شود که برخی مقامات آمریکایی ادعا می‌کردند پهپادهای استفاده شده علیه اوکراین، پهپادهای خریداری شده از ایران هستند.