چهارشنبه 09 خرداد 1403
×

بازی‌های پرسپولیس به خارج از تهران برده می‌شود؟

روزنامه شرق: هفته اول از بیست‌وسومین دوره رقابت‌های لیگ برتر روزهای چهارشنبه و پنجشبه برگزار شد. در هفته نخست، به غیر از تراکتور که دیداری رودررو با سپاهان داشت، دیگر تیم‌های مدعی توانستند دست پر از زمین مسابقه خارج شوند و لیگ جدید را با کسب سه امتیاز ارزشمند آغاز کنند. البته مطابق با انتظار، این لیگ و همان هفته نخستش چندان بدون حاشیه هم نبود. اتفاق اصلی در روز نخست و در جدال تیم‌های پرسپولیس و آلومینیوم اراک رخ داد؛ جایی که ۲۴ ساعت مانده به شروع دیدار، مسئولان فدراسیون فوتبال اعلام کردند این بازی بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود. اگرچه مسئولان باشگاه پرسپولیس پیش از شروع این دیدار انتقادات زیادی از چنین تصمیمی داشتند، ولی بحث اصلی به بعد از برتری یک بر صفر این تیم مقابل آلومینیوم کشیده شد. ستاره‌های پرسپولیس که همگی از غیبت تماشاگران در دیدار نخست شوکه و شاکی شده بودند، تهدید کردند که اگر چنین رویه‌ای ادامه داشته باشد، دیگر نه‌تنها حاضر نیستند در ورزشگاه آزادی به میدان بروند، بلکه خواستار انتقال بازی‌شان به شهری به غیر از تهران هستند، به این امید که تماشاگران این تیم بتوانند در ورزشگاه حاضر باشند. علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان ملی‌پوش پرسپولیس، یکی از بازیکنانی بود که این ایده را مطرح کرد. او که به‌شدت از دست مسئولان فدراسیون فوتبال ناراحت بود، اعتقاد داشت در طول یک هفته‌ای که بازی‌های لیگ برتر ایران تعطیل شده، این حجم از خرابی روی سکوهای ورزشگاه آزادی به وجود آمده است. «به نظرم اگر سه هفته بازی را عقب می‌انداختند، یک استادیوم می‌ساختند؛ وقتی در یک هفته ورزشگاه آزادی را خراب کردند، پس می‌توانند در سه هفته ورزشگاه را بسازند! در این یک هفته‌ای که لیگ را عقب انداختند، چه چیزی را درست کردند؟ موضوع دیگر درباره آقای درویش است. اگر بهانه سکو بیاورند، تا هفته هشتم بدون تماشاگر بازی می‌کنیم. از آقای درویش خواهش می‌کنم فکری کند. ما میزبانی در آزادی را نمی‌خواهیم، دوست داریم هواداران کنار ما باشند. آقای تاج! چطور به خودتان اجازه دادید اولین بازی لیگ برای تیمی که سه قهرمانی آورده، این‌طور برگزار شود؟ این چه نظمی است؟ درویش اصلا کوتاه نیاید. هفته سوم با ذوب‌آهن اینجا بازی نمی‌کنیم. چمن اینجا هم به درد ما نمی‌خورد. چمن شهرهای بیرون از تهران بهتر از آزادی است. درخواست من از درویش این است جایی بازی کنیم که هوادار بیاید. همه بازیکنان در رختکن گفتیم که هفته سوم در استادیوم آزادی بازی نمی‌کنیم». بیرانوند در شرایطی می‌گوید تصمیم به بازی‌نکردن در ورزشگاه آزادی، جمعی است که این مورد به تأیید چند ستاره دیگر این باشگاه هم رسیده است. محمدحسین کنعانی‌زادگان، مدافع مطرح و ملی‌پوش پرسپولیس، دیگر بازیکنی است که ایده خروج پرسپولیس از ورزشگاه آزادی و تهران را مطرح کرده است. «دلم تنگ شده برای هواداران، ولی انگار می‌گویند تا نیم‌فصل باید بدون تماشاگر بازی کنیم! کاش بازی‌های ما را در شهر دیگری مثل مشهد یا هر شهر دیگر برگزار کنند؛ اما با حضور تماشاگران مسابقه برگزار شود». مرتضی پورعلی‌گنجی، دیگر مهره تأثیرگذار یحیی گل‌محمدی نیز با اشاره به همین مورد می‌گوید: «با تمام احترام، اگر هواداران نباشند، هیچ چیز نداریم. این دو تیم مردمی باید پر از برکت، نعمت و امکانات باشند. اگر قرار است بازی‌ها بدون تماشاگر باشد، بهتر است به مشهد یا جایی برویم که تماشاگر داشته باشیم».

پرسپولیسی‌ها در حالی در هفته نخست بدون حضور تماشاگران به مصاف رقیب رفتند که طبق گفته مسئولان این باشگاه و البته مسئولان شرکت تجهیز و توسعه، ورزشگاه آزادی حتی با همین شرایط فعلی‌اش باز هم می‌تواند پذیرای قریب به ۵۰ هزار تماشاگر باشد؛ موضوعی که در نیم‌فصل دوم فصل گذشته هم رخ داد و با وجود تعمیر و ترمیم بخشی از سکوهای ورزشگاه، تماشاگران دو تیم استقلال و پرسپولیس برای حمایت تیم خودی به «آزادی» آمدند. دراین‌بین همچنان شایعه دیگری هم به قوت خود باقی است که مربوط به نبود زیرساخت مناسب برای ورود زنان به ورزشگاه آزادی است. شایعه شده که مسئولان فدراسیون فوتبال از آنجا که نتوانسته‌اند هنوز مجوز ورود زنان به ورزشگاه را به دست بیاورند، کلا بازی‌ها در ورزشگاه آزادی را تا حل‌وفصل‌شدن این موضوع به عقب انداخته‌اند. این شایعه البته از سوی مسئولان امر رد و عنوان شده که جابه‌جانکردن نخاله‌های به‌جامانده از بازسازی، دیدار پرسپولیس را بدون تماشاگر کرده است.

ولی موضوع عجیب در‌این‌بین ابهام درباره سرنوشت ورود تماشاگران به ورزشگاه است. روز گذشته مهیار عسگریان، سرپرست شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی، در گفت‌وگو با یکی از برنامه‌های تلویزیونی، صحبت‌های ضدونقیضی در این زمینه داشت که به ابهامات اضافه کرد. او از یک سو گفت که ورزشگاه آزادی می‌تواند پذیرای تماشاگران باشد و از سوی دیگر به این مورد هم اشاره کرده که ممکن است حضور آنها در ورزشگاه چندین هفته دیگر هم طول بکشد. عسگریان در بخشی از صحبت‌هایش درباره شرایط ورزشگاه آزادی گفت: «د‌رحال‌حاضر سکوهای ورزشگاه آزادی ۵۰ هزار نفر گنجایش دارد. برای اینکه بتوانیم هم‌زمانی مسابقات و بازسازی را داشته باشیم، فازبندی کردیم. در فاز اول سکوهای غربی و در فاز دوم سکوهای پشت دروازه‌ها را در نظر گرفتیم. سکوهای شرقی در فاز سوم است. اگر مدیران باشگاه‌ها بخواهند کاری انجام شود، باید جلسه‌ای داشته باشیم و برنامه‌های خود را به ما اعلام کنند. قطعا وقتی برنامه‌ها را بگیریم، به شکلی بازسازی را مدیریت می‌کنیم تا در زمان برگزاری مسابقات هواداران در ورزشگاه حضور داشته باشند. همین الان هم اگر مدیران باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس بخواهند، می‌توانیم هماهنگ کنیم تا در دو، سه هفته آینده امکان حضور تماشاگران وجود داشته باشد. باید بدانیم برنامه باشگاه‌ها به چه شکلی است».

اتفاق مهمی که در‌این‌بین رخ داده، این است که علاوه بر بازی‌های لیگ برتر که ورزشگاه آزادی به‌عنوان میزبان دو تیم استقلال و پرسپولیس معرفی شده، این ورزشگاه میزبان دیدارهای آسیایی پرسپولیس هم هست؛ دیدارهایی که چیزی تا شروع آن باقی نمانده است. این شرایط در حالی رقم خورده که حالا عسگریان در جایی دیگر می‌گوید فاز نخست این تعمیرات تازه آذرماه آماده بهره‌برداری می‌شود. «تقریبا در آذرماه فاز اول آماده بهره‌برداری است. البته در حال‌ حاضر ۵۰ هزار صندلی برای میزبانی از تماشاگران آماده داریم. الان نیز دلیل غیبت تماشاگران این بود که فرصت نشد نخاله‌های ورزشگاه را تخلیه کنیم، به‌ همین ‌دلیل باید آن نقاطی را که نخاله جمع کرده بودیم، پلمب نگه می‌داشتیم. خالی‌کردن این نخاله‌ها نیاز به دو تا سه هفته زمان دارد».