دوشنبه 25 تیر 1403
×

واکنش نماینده ارومیه به خشک شدن دریاچه

عصر ایران: نماینده ارومیه: دولت و مردم از خشک شدن دریاچه ارومیه بترسند، خشک شدن دریاچه پایتخت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

واکنش نماینده ارومیه به خشک شدن دریاچه

 

نماینده مردم ارومیه در مجلس در مورد اقدامات انجام شده برای احیای دریاچه ارومیه گفت:  زیر ساخت ها برای احیای دریاچه در حال آماده شدن است که از آن جمله احداث ۳۶کیلومتر  کانال است تا آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه برسد که دولت برای این انتقال بیش از شش هزار میلیارد تومان هزینه کرده است. سد چپرآباد نیز به آخر رسیده است. ساخت تصفیه خانه نیز در ارومیه تمام شده است. ولی اگر همه این اقدامات انجام شود ولی ذخیره آب و نزولات آسمانی کم باشد به نتیجه مطلوب نمی رسیم.

 تراز دریاچه باید در درازمدت و به تدریج مثبت شود چراکه دریاچه دفعتا واحده خشک نشده است که دفعتا واحده آنرا مثبت کنیم. انتقال آب از دریای خزر باید به صورت جدی دنبال شود. دریای خزر شور است و دریاچه ارومیه هم شور است و این می تواند راهکار اساسی باشد. باید بخش خصوصی و دولت برای این پروژه پای کار بیایند. این انتقال نیاز به تصمیم جدی دولت دارد که از جهت حقوقی بحث انتقال را مطرح کند که یا بخش خصوصی و مردم را پای کار بیاورد و یا منابع طبیعی را آماده کنند که  این دریاچه احیا شود.

واکنش نماینده ارومیه به خشک شدن دریاچه

ذاکر گفت: ما هنوز در قدم های اول برای شروع به احیا دریاچه هستیم. کاهش میزان بارندگی و گرمی هوا باعث شد ذخیره ای که چندین هزار مترمکعب بود تبخیر شود. الان  قریب یک میلیارد مترمکعب آب داریم که این یک دهم آب دریاچه است. ضعف مدیریتی که از ۴۴سال پیش در مورد این دریاچه شروع شد و همچنان ادامه دارد باعث بوجود آمدن چنین شرایطی شده است. 

وی تاکید کرد: برابر نظر کارشناسان انتقال آب از دریای خزر تنها راهکار برای احیا دریاچه است  و فرقی نیز برای آنها ندارد چراکه  آنجا میزان بارندگی زیاد است گرچه می گویند دریای خزر هم رو به خشکی است ولی بارندگی‌ها آنجا  زیاد است و همه آب را نیز که نمی خواهند منتقل کنند به تدریج انتقال آب انجام می شود و قدم به قدم که مثبت شدیم آرام آرام  انتقال را کم کنند.البته این مسئله فقط نیاز به مدیریت ویژه دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطر نشان کرد: مردم در مورد این دریاچه نگران هستند و حق هم دارند ما نیز راهکارهای مختلف را اجرا می کنیم منتها دولت باید پای کار بیاید. دولت ‌‌و ملت  باید از  خشک شدن دریاچه ارومیه بترسند چراکه پایتخت را تحت شعاع قرار خواهد داد، طوفان نمک راه می افتد، هزاران هکتار باغ و باغچه خشک می شود، مهاجرت ها شروع می شود و امراض پوستی و تنفسی زیاد می شود.