یکشنبه 30 اردیبهشت 1403
×

کلکسیونی متشکل از حدود ۷۰هزار مداد خاص!

خبرانلاین: مردی از آیووا، ایالتی در غرب آمریکا، در پی کسب رکورد جهانی گینس برای «بزرگترین مجموعه مداد»، ۶۹۲۵۵ ابزار نوشتاری منحصر به فرد را جمع‌آوری کرد.

الهه جعفرزاده: آرون بارتولمی ۳۶ ساله، مجموعه مدادهایش را به موزه انجمن تاریخی کولفکس برد، جایی که به صورت عمومی و طبق قوانین رکوردهای جهانی گینس، یک به یک مدادها را شمارش کردند.

کلکسیونی متشکل از حدود ۷۰هزار مداد خاص!

رکورد قبلی بزرگترین کلکسیون مداد متعلق به «امیلیو آرناس» با تعداد ۲۴۰۲۶ مداد است که در ماه می ۲۰۲۰ به ثبت رسید. اکنون بارتلمی و ۶۹۲۵۵ مدادش در تلاش برای شکستن این رکورد هستند.

بارتلمی گفت که گردآوری این مجموعه از زمانی آغاز شد که معلم کلاس اولش به مناسبت کریسمس، به هر یک از دانش آموزان کلاس، یک مداد رنگارنگ هدیه داد. مدتی بعد، او شروع به جمع‌آوری و خرید انواع مدادها از عتیقه‌فروشی‌ها و بازارهای کوچک کرد. هم‌چنین او در مقطع دبیرستان با انجمن کلکسیونرهای مداد آمریکا آشنا شد و بعدها در گردهمایی‌های این گروه جهت خرید، فروش و تجارت از مجموعه‌هایشان شرکت کرد.

کلکسیونی متشکل از حدود ۷۰هزار مداد خاص!

مجموعه او اکنون شامل «مدادهایی با قدمت بیش از ۱۰۰ سال، مدادهای تبلیغاتی، مدادهایی که برای شماره‌گیری تلفن‌های چرخشی طراحی شده‌ و مدادهای ورزشی با برنامه‌های تیمی یادداشت‌شده روی آنها» است.

کلکسیونی متشکل از حدود ۷۰هزار مداد خاص!

او مدادهایی نیز از دوره جنگ جهانی دوم دارد که روی آنها شعارهای میهن‌پرستانه نقش بسته است. بارتلمی در رابطه با این مدادها توضیح می‌دهد: در انتهای مداد، قسمت اتصال مداد به پاک کن، به جای اینکه یک نوار نگهدارنده فلزی به کار برده شود، از مقوا یا پلاستیک استفاده شده است؛ زیرا در این دوره فلزات برای ساخت ابزار جنگی اختصاص داده می‌شد. یکی از مدادهای موردعلاقه بارتلمی یک مداد طلایی و نقره‌ای شش ضلعی از سال ۱۹۲۶ است که یادآور صدمین سالگرد تأسیس ایالات متحده است.

کلکسیونی متشکل از حدود ۷۰هزار مداد خاص!

شمارش در ساعت ۸ صبح آغاز شد و تا ساعت ۹ شب ادامه داشت، اما کار به همین‌جا ختم نشد و داوران گینس تصمیم گرفتند که ادامه شمارش را به صبح روز بعد موکول کنند. مجموع ساعات شمارش حدود ۱۷ ساعت بود.

به گفته سازمان رکوردهای جهانی گینس، ثبت یا عدم ثبت این رکورد تا سه ماه دیگر مشخص می‌شود.

کلکسیونی متشکل از حدود ۷۰هزار مداد خاص!