یکشنبه 30 اردیبهشت 1403
×

۷ علامت مهم که نشان‌دهنده رفلاکس معده است

همشهری آنلاین نوشت: سوزش سرِ دل، یکی از نشانه‌های شایع رفلاکس معده است، اما این عارضه نشانه‌های خاموش دیگری هم دارد که شاید کمتر متوجه آنها شده باشید.

رفلاکس معده زمانی رخ می‌دهد که اسید و سایر محتویات معده از دریچه‌ پایینی مری به مری باز می‌گردند. دریچه پایین مری دریچه‌ای عضلانی به‌ شکل حلقه است که در انتهای مری و ابتدای معده قرار دارد. با باز شدن این دریچه، غذا از انتهای مری وارد معده می‌شود و سپس این دریچه بسته می‌شود تا از بازگشت غذا به درون مری جلوگیری کند. زمانی‌ که این دریچه ضعیف شده یا آسیب دیده باشد ممکن است به‌ درستی عمل نکند و همین موضوع باعث رفلاکس معده می‌شود.

رفلاکس اسید معده به مری، می‌تواند علائم متنوعی از جمله گلودرد یا حتی مشکلات دهان و دندان را به همراه داشته باشد. این علائم شامل موارد زیر است:

- گلو درد: گلودردی که از بین نمی‌رود و همراه با نشانه‌های سرماخوردگی هم نیست، می‌تواند نشان دهنده ابتلا به رفلاکس اسید معده به مری باشد. در واقع این اسید معده است که گلو را تحریک می‌کند. ترشح بیش از حد بزاق، سکسکه، تهوع و استفراغ از علائم دیگری هستند که با شیوع کمتر دیده می‌شوند.

- مشکلات دندان: ایجاد حفره در دندان‌ها به علت فرسایش مینای دندان و یا تغییر رنگ دندان‌ها می‌تواند ناشی از رفلاکس اسید باشد. اسید معده می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد.

- زنگ گوش‌ها: زنگ گوش‌ها به خصوص بعد از صرف غدا نیز می‌تواند در اثر تاثیر رفلاکس روی سینوس‌ها و یا حتی قسمت داخلی گوش باشد. همچنین، رفلاکس معده می‌تواند لوزه سوم و غدد لنفاوی کوچک را نیز تحت تاثیر قرار دهد. تورم در لوزه سوم منجر به تجمع مایع در سینوس‌ها و گوش می‌شود و این تجمع مایع می‌تواند درد گوش و عفونت را به همراه داشته باشد.

- خشونت صدا: رفلاکس معده بویژه در شب هنگام باعث التهاب حنجره و در نتیجه گرفتگی صدا و احساس توده در گلو می‌شود.

- درد قفسه سینه: درد قفسه سینه ناشی از رفلاکس معده شبیه آنژین صدری ناشی از بیماری قلبی است که کیفیت سوزشی و فشارنده دارد. این درد در پشت جناق سینه احساس می‌شود و به پشت گردن، فک یا بازو گسترش می‌یابد. معمولا درد بعد از غذا خوردن ایجاد می‌شود و ممکن است بیمار حتی از خواب بیدار شود و یا درد را با تحریکات هیجانی بیشتر حس کند. درد قفسه سینه ناشی از رفلاکس ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. این درد معمولا خود به خود بهبود می‌یابد و یا این که با مصرف آنتی‌اسیدها بهتر می‌شود. درد قفسه سینه ناشی از رفلاکس، شایع‌ترین درد قفسه صدری غیر قلبی است.

- بوی بد دهان: اگر با مسواک زدن و یا کشیدن نخ دندان هنوز هم مشکل بوی بد دهان را تجربه می‌کنید، برای تشخیص رفلاکس معده به مری با دندانپزشک‌تان تماس داشته باشید. احساس کردن طعم تلخ یا ترش در دهان نیز می‌تواند از علائم دیگر باشد.