یکشنبه 30 اردیبهشت 1403
×

اقدام دیوید تیلور علیه برنامه‌های حسن یزدانی

خبرگزاری برنا: براساس آخرین رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی حسن یزدانی با ۴۸ هزار امتیاز در رده پنجم وزن ۸۶ کیلوگرم قرار گرفته و دیوید تیلور آمریکایی نیز با ۴۵ هزار امتیاز در رده هفتم قرار دارد. با توجه به قدرت‌نمایی این دو قهرمان جهان و المپیک در دسته ۸۶ کیلوگرم خروج آن‌ها از جمع چهار نفر برتر رنکینگ اتحادیه جهانی می‌تواند یکی از مهم‌ترین اخبار جهان کشتی باشد. اما چرا یزدانی و تیلور با وجود سلطه بلامنازع در وزن ۸۶ کیلوگرم جایی در بین برترین‌های این وزن ندارند؟

برای پاسخ به این سؤال لازم است روند مسابقات رسمی و بین‌المللی این دو قهرمان جهان را در یک سال گذشته بررسی کنیم. یزدانی بعد از شکست در فینال مسابقات جهانی ۲۰۲۲ بلگراد برابر تیلور در رقابت‌های رنکینگ‌دار زاگرب حضور پیدا کرد و قهرمان شد، اما تیلور بعد از فینال جهانی ۲۰۲۲ بلگراد در هیچ رقابت بین‌المللی حضور پیدا نکرده و این موجب سقوط او در جدول رنکینگ اتحادیه جهانی شد. مسابقات کشتی رنکینگ‌دار اتحادیه جهانی در سال ۲۰۲۳ شامل مسابقات زاگرب کرواسی (۱۲ تا ۱۶ بهمن ۱۴۰۱)، قاهره مصر (۴ تا ۷ اسفند ۱۴۰۱)، بیشکک قرقیزستان (۱۱ تا ۱۴ خرداد ۱۴۰۲) و بوداپست مجارستان (۲۲ تا ۲۵ تیر ۱۴۰۲) بود. نفرات برتر این مسابقات با توجه به امتیاز کسب‌شده در رنکینگ اتحادیه جهانی صاحب جایگاه هستند.

براساس امتیاز رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی و در پیکار‌های قهرمانی جهان چهار نفر برتر در قرعه‌کشی به صورتی در دو سمت جدول قرار می‌گیرند که نفر اول با چهارم و نفرات دوم و سوم نیز در سمت دیگر جدول حضور خواهند داشت و با این کار مدعیان اصلی تا مرحله نیمه‌نهایی و فینال با یکدیگر روبه‌رو نخواهند شد. تیلور در یک سال گذشته تنها در فینال ایکس کشتی آزاد آمریکا که اواخر خرداد امسال در نیویورک برگزار شد حضور پیدا کرد و با پیروزی مقابل آرون بروکسی صاحب دوبنده تیم ملی کشتی آزاد آمریکا در پیکار‌های جهانی شد. اما یزدانی در لیگ برتر، جام باشگاه‌های جهان و جام تختی نیز به روی تشک رفت و نتایج درخشانی را رقم زد و همچنان مرد شکست‌ناپذیر مسابقات داخلی است.

براساس اعلام سایت کشتی آمریکا قرار بود دیوید تیلور در بوداپست حضور داشته باشد، اما او در آخرین روز‌های اعزام از سفر به مجارستان منصرف شد تا مایلس امینه آزادکار سن مارینویی عنوان قهرمانی این وزن را کسب کند. امینه با این قهرمانی جای حسن یزدانی را در رده چهارم جدول رنکینگ اتحادیه جهانی گرفت. در صورت حضور تیلور در بوداپست و کسب عنوان قهرمانی، او بالاتر از امینه و کورگولیف آزادکار روسی‌الاصل یونان قرار می‌گرفت و در جمع چهار نفر برتر بود.

سقوط آزاد یزدانی و تیلور در رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی موجب شده این دو عنوان‌دار جهان و المپیک برخلاف ادوار گذشته، چشم‌انتظار قرعه خود در پیکار‌های جهانی بلگراد باشند که آیا در دو سوی جدول هستند یا در یک سمت جدول. بی‌تردید عدم حضور تیلور در مسابقات رنکینگ اتحادیه جهانی بسیاری از معادلات وزن ۸۶ کیلوگرم را به هم ریخته و ممکن است شاهد یک دیدار زودهنگام بین یزدانی و تیلور در بلگراد باشیم؛ دیداری که بدون شک نه تیلور از آن استقبال خواهد کرد و نه یزدانی دوست دارد اتفاقات سال ۲۰۱۸ برای او تکرار شود.