یکشنبه 24 تیر 1403
×

قاتل استارلینک به میدان آمد

همشهری‌آنلاین نوشت: چینی‌ها اعلام کرده‌اند که می‌توانند سلاح‌های لیزری بسازند که به صورت نامحدود شلیک می‌کند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه ملی فناوری دفاعی چین می‌گویند که سیستم خنک کننده پیشرفته‌ای ساخته‌اند که به اشعه لیزر پرانرژی اجازه می‌دهد بدون اینکه بیش از حد داغ شود، بی‌نهایت روشن بماند.

در حالی که چندین دهه از عمر فناوری لیزر می‌گذرد، این پرتوهای پرانرژی آن‌قدر گرمای اضافی تولید می‌کنند که هنوز کسی نتوانسته سلاح موفقی از آن بسازد. سیستم خنک‌کننده جدید چینی از گازی استفاده می‌کند که از طریق سلاح می‌وزد تا گرمای اضافی را از بین ببرد و به سلاح‌ها اجازه می‌دهد تا پرتوهای لیزری دقیق را برای مدت نامحدود بدون از دست دادن قدرت یا اعوجاج شلیک کنند.

این تیم در مقاله جدیدی در مورد فناوری خنک‌کننده ادعایی که در مجله چینی زبان «Acta Optica Sinica» منتشر شده، می‌نویسد: «پرتوهای با کیفیت بالا نه تنها در ثانیه اول قابل تولید هستند، بلکه به طور نامحدود نیز می‌مانند.»

ویور نوشت: «اگر دانشمندان چینی همان‌طور که ادعا کرده‌اند، بر مسائل گرمایش و اعوجاج، در یک واحد (نسبتا) کوچک غلبه کرده باشند، پیشرفتی بزرگ در برابر شکست‌های ایالات متحده است.»

دانشمندان نظامی گفتند، در کنار ارائه یک جایگزین ظاهرا ارزان‌تر برای سیستم‌های موشکی قدیمی (که به مهمات سنتی نیاز ندارد) این لیزرهای خنک می‌توانند برای ساقط کردن ماهواره‌هایی مانند ماهواره‌های ارائه شده توسط سیستم استارلینک ایلان ماسک نیز استفاده شوند. البته باید این ادعا را در عمل مشاهده کرد.