چهارشنبه 29 فروردین 1403
×

خداحافظی همیشگی یک ستاره با پیراهن تیم ملی ایران

همشهری آنلاین: اردوی تیم ملی در شهریورماه از چند روز دیگر آغاز می‌شود و امیر قلعه‌نویی هم بازیکنان مختلفی از لیگ برتر و میان لژیونرها انتخاب کرده تا از آنها مقابل بلغارستان استفاده کند.

 طی روزهای اخیر نام چند بازیکن از استقلال، پرسپولیس، تراکتور و سپاهان مطرح شده که به سفارت بلغارستان در ایران رفته و مراحل اداری سفر به صوفیه را پشت سر گذاشته‌اند. میان لژیونرها هم چندین بازیکن مشهور حضور دارند که طی سال‌های اخیر در اردوهای تیم ملی شرکت کرده و در تورنمنت‌های مختلف به میدان رفته‌اند.

سامان قدوس اما در زمره این لژیونرها قرار نمی‌گیرد. او برای سومین اردوی متوالی در لیست قلعه‌نویی غیبت دارد و به همین دلیل مقابل بلغارستان هم به میدان نمی‌رود.

قدوس بعد از پایان فصل ۲۰۲۳-۲۰۲۲ لیگ برتر از برنتفورد جدا شد و مسئولان باشگاه انگلیسی به طور رسمی قطع همکاری با او را اعلام کردند. بجز فصلی که برنتفورد در چمپیونشیپ حضور داشت و به لیگ برتر صعود کرد، در باقی اوقات توماس فرانک- سرمربی دانمارکی این تیم – به‌ندرت از قدوس در ترکیب استفاده کرد. سامان فصل قبل حتی یک بار هم به عنوان بازیکن ثابت وارد زمین نشد و همین بهترین بهانه برای اعلام رسمی جدایی او بود.

سامان بعد از اینکه در جام جهانی فقط یک نیمه فرصت حضور در زمین را به دست آورد، به نزدیکان خود در اردوی تیم ملی گفت که شاید برای اردوهای بعدی دیگر به ایران نیاید. اتفاقاً همین اتفاق هم رخ داد و سامان ابتدا در فروردین ماه در لیست تیم ملی حضور نداشت، سپس در تورنمنت کافا شرکت نکرد و در نهایت هم مقابل بلغارستان سایر بازیکنان را همراهی نخواهد کرد.

در اینکه قدوس از فرصت محدودی که در تیم ملی برای او در نظر گرفته می‌شد، ناراحت است شکی وجود ندارد اما روش انتخابی قلعه‌نویی بشدت با کی‌روش تفاوت دارد. قلعه‌نویی به فوتبال هجومی و استفاده از بازیکنان تکنیکی و فانتزی مثل قدوس اعتقاد دارد اما کی‌روش فقط از بازیکنان فیزیکی در ترکیب استفاده می‌کرد و اعتقادی به مهره‌هایی نظیر سامان و مهدی قایدی نداشت.

قدوس قطعاً در اردوی بلغارستان حضور نخواهد داشت اما باید دید آیا میان او و قلعه‌نویی تماس دوباره‌ای برقرار می‌شود یا نه؟ سامان قصد دارد تا تمرکز خود را بیشتر روی بازی‌های باشگاهی بگذارد و به همین خاطر این امکان وجود دارد که او در اردوهای بعدی تیم ملی هم شرکت نکند. از طرفی دیگر امیر قلعه‌نویی هم چنین رفتاری را برنمی‌تابد و شاید همین موضوع موقعیت قبلی قدوس در تیم ملی را به مخاطره بیاندازد. اتفاقی که رخ دادن آن اصلاً بعید نیست.