یکشنبه 24 تیر 1403
×

مرد یخی ۵۳۰۰ ساله این شکلی بوده‌ است!

یورونیوز نوشت: چندین دهه پس از کشف مومیایی معروف یخچال کوه‌های آلپ ایتالیا، محققان موفق شده‌اند خصوصیات ظاهری بهتری از این شکارچی باستانی به دست بیاورند.

مرد یخی ۵۳۰۰ ساله این شکلی بوده‌ است!

یک جسد یخی با قدمتی ۵۳۰۰ ساله دهه‌ها است که کنجکاوی‌ دانشمندان را برانگیخته و معمای مرگ خشن او، هویتش و نحوه سر در آوردنش از گردنه‌ای کوهستانی در آلپ ایتالیا توجه محققانی از علوم مختلف را به خود جلب کرده است.

این مومیایی یخ‌زده که اصطلاحا «اوتسی» نام گرفته است، در سال ۱۹۹۱ توسط دو گردشگر آلمانی و به صورت اتفاقی کشف شد. با توجه به این که این جسد به خوبی سالم مانده بود، کاشفان ابتدا تصور کردند شاید متعلق به یک خلبان جنگ جهانی دوم باشد. با این حال پس از آن‌که پیکر مدفون در دل یخ‌ها بیرون کشیده شد و در اینسبروک اتریش مورد بررسی علمی قرار گرفت دیرینگی و قدمت هزاران ساله آن مشخص شد.

نتایج تجزیه و تحلیل دی‌ان‌ای اوتسی نشان می‌دهد که او از کشاورزانی بوده که در ناحیه آناتولی، ترکیه امروزی، ساکن بوده‌اند و سری طاس‌تر و چشم و پوستی تیره‌تر از آن چیزی داشته است که تاکنون تصور می‌شد.

آلبرت زینک، رئیس موسسه مطالعات مومیایی «اوراک» و از نویسندگان این مطالعه، در این باره می‌گوید: «بر اساس تجزیه و تحلیل ژنوم جدید، ظاهر اوتسی در زمانی که در حدود ۴۵ سالگی درگذشت بسیار شبیه به شکل مومیایی امروزی بود. رنگ پوست این مومیایی تیره است و موهای زیادی روی سر آن وجود ندارد.»

دانشمندان پیش از تصور می‌کردند که مرد یخی پوستی روشن‌تر و ظاهری پرموتر در زندگی داشته اما جسد مومیایی او در طول زمان تغییر شکل داده است.