دوشنبه 25 تیر 1403
×

قدوس در مرز خداحافظی یا ملی‌پوش ماندن!

ورزش سه: موضوع عدم تمایل سامان قدوس به پیوستن به جمع ملی‌‌پوشان و ادامه دورانش با تیم ملی فوتبال ایران از زمان تشکیل اردوی جدید تیم ایران در فیفادی فروردین آشکار شد.

این هافبک سابق تیم برنتفورد که در فصل تابستان هنوز موفق به حضور در تیم تازه‌ای نشده، بازیکنی بود که با یک انتخاب پرسروصدا فوتبال ایران را برای آغاز دوران ملی‌اش انتخاب کرد، در حالی که با سابقه حضور در تیم المپیک سوئد به نظر می‌رسید شانس خوبی برای ملی‌پوش شدن در جمع زردپوشان خواهد داشت؛ با این حال مذاکرات با قدوس در مرحله مقدماتی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ به ثمر نشست و این بازیکن فوتبال ایران را برای آغاز یک دوره تازه ملی انتخاب کرد.

حضور قدوس در فوتبال ایران، سروصدایی مشابه ورود بازیکنان اروپایی تبار مثل فریدن زندی، اشکان دژاگه و رضا قوچان‌نژاد داشت؛ ضمن اینکه قدوس بازیکنی سرپا و مطرح و در حال انتقال به تیم‌های خوب اروپایی از جمله اوئسکا در لالیگا بود که البته این مسئله با اتفاقاتی، دوران حرفه‌ای فوتبال او را به دست‌انداز انداخت.

قدوس اما در تیم ملی فوتبال ایران هرگز تبدیل به ستاره‌ای نشد که انتظار داشتیم. او در دوره کارلوس کی‌روش کمتر به بازی گرفته شد و اگرچه در جام جهانی در هر زمان که به زمین آمد، تاثیرگذار و امتیازآور ظاهر شد اما حتی در جام ملت‌های آسیا نیز یک رُل اصلی را در تیم ملی ایران بر عهده نگرفت. او در بازی مراکش، خطای منجر به گل را از بازیکنان حریف گرفت و در بازی پرتغال هم ضربه قبل از فرصت استثنایی مهدی طارمی را او ایجاد کرد.

قدوس با همین شرایط و پس از تغییرات تیم ملی، دومین جام جهانی‌اش را نیز با ایران تجربه کرد و با کارلوس کی‌روش به قطر رفت. با این حال در بازی آمریکا و در شرایطی که انتظار می‌رفت او بالاخره آن بازی به‌یادماندنی‌اش را برای فوتبال ایران انجام بدهد، کی‌روش دوباره او را نیمکت‌نشین کرد تا ورود نسبتا دیرهنگامش به زمین، با وجود ایجاد موقعیت روی دروازه آمریکا تاثیر نهایی را برای کسب نتیجه در فوتبال ایران نگذارد...

او در پایان رقابت‌های جام جهانی بدون صحبت با هیچ رسانه‌ای به انگلیس برگشت تا کار خود را در برنتفورد ادامه بدهد؛ تیمی که دیگر به او کمتر فرصت بازی می‌داد. با این حال امیر قلعه‌نویی به حضور قدوس در تیم ملی به عنوان هافبک طراح اعتقاد ویژه‌ای داشت و او در همان فهرست اول جزو کسانی بود که به تیم ملی دعوت شد اما ظاهرا او علاقه چندانی به بازگشت به تیم ملی نداشت و از اردوی اول عذرخواهی کرد.

این اتفاق در اردوی طولانی تیم‌ها در ماه ژوئن نیز رخ داد و این بازیکن ایرانی- سوئدی تبار بعد از فصل طولانی فوتبال اروپا ترجیح داد به استراحت مشغول باشد و بیشتر به آینده فکر کند اما حالا و در آستانه بازی بلغارستان، او جزو نفرات دعوت‌شده به تیم ملی است و حالا تصمیم نهایی خود را برای حضور یا عدم حضور در فوتبال ایران خواهد گرفت.

او در صورت حاضر شدن در جمع بازیکنان تیم ملی احتمالا جای ثابتی در جام ملت‌های آسیا نیز به خود اختصاص خواهد داد و اگر او دوباره نخواهد به جمع بازیکنان تیم ملی در اردوی بلغارستان بپیوندد، به این معنا است که از تیم ملی فوتبال ایران خداحافظی کرده است؛ یک تصمیم کلیدی از یک بازیکن اروپایی فوتبال ایران که پرسروصدا و خبرساز خواهد بود.