جمعه 25 خرداد 1403
×

شکست تاریخی ناوشکن پنهان‌کار آمریکایی

خبرآنلاین: ناوشکن زاموالت که قرار بود آینده نیروی دریایی آمریکا باشد به نظر می‌رسد که تبدیل به یکی از پرهزینه‌ترین شکست‌های نظامی این کشور شده است.

ناوشکن‌های کلاس زاموالت قرار بودند با طراحی پنهان‌کار و مهمات پیشرفته جایگزین ناوگان ناوشکن‌های آرلی برک در نیروی دریایی آمریکا شوند اما با گذشت زمان صرف هزینه بسیار سرانجام ناوشکن زاموالت نتوانست در حد انتظار ظاهر شود.

حالا به نظر می‌رسد که پروژه زاموالت سرانجام مورد نظر را نداشته است و نیروی دریایی ترجیح می‌دهد به همان ناوشکن‌های قابل اعتماد آرلی‌برک کارش را پیش ببرد.

در حالی که طبق برنامه قرار بود ۳۲ ناوشکن زاموالت به خدمت درآیند تا کنون فقط سه ناوشکن ساخته شده است.

ناوشکن پنهان‌کار زاموالت

برای رسیدن به این طرح پنهان‌کار بدنه کشتی با سبک خاصی ساخته شد که در آن سازه هر چه از سطح آب فاصله می‌گیرد، باریک‌تر می‌شود. این سبک طراحی البته جدید نیست و در اواخر قرن نوزدهم در ساخت کشتی‌های جنگی رایج بود.

دیگر چیزی که باعث کاهش سطح مقطع راداری این ناوشکن عظیم‌الجثه شده، مواد به کار رفته در ساخت عرشه آن است. علاوه بر رادارگریزی، بی‌سر و صدا بودن هم به پنهان‌کاری بیشتر زاموالت کمک می‌کند. اثر صوتی زاموالت با یک زیردریایی قابل مقایسه است تا یک ناوشکن دیگر.

در این میان یک ایراد بزرگ به زاموالت وارد است. این ناوشکن قرار است در محیط‌های شلوغ نزدیک به ساحل کار کند. جایی که ردیابی بصری کشتی‌ها ممکن است و در نتیجه این همه تلاش برای پنهان‌کاری زیرسوال می‌رود.

شکست تاریخی ناوشکن پنهان‌کار آمریکایی

ناگفته نماند که زاموالت یک ناوشکن تا دندان مسلح است و به محض گشودن آتش فاکتور مخفی‌کار بودن کشتی رنگ می‌بازد. پنهان‌کار پرهزینه‌ای که برخی ویژگی‌های رزمی ناوشکن فدای آن شده است.

به این ترتیب به نظر می‌رسد میلیاردها دلاری که برای توسعه این کلاس پیشرفته از ناوشکن‌ها خرج شده، به نتیجه مورد نظر نرسیده است.

آینده زوموالت به موشک های موشک‌ هایپرسونیک گره خورده؟

زاموالت قرار است تا سال ۲۰۲۵ به موشک‌های هایپرسونیک مجهز شود. با توجه به اهمیت استراتژیکی که موشک‌های هایپرسونیک در دنیای کنونی پیدا کرده‌اند شاید این موشک‌ها در صورت موفقیت زاموالت را نجات دهند و برنامه توسعه ‌آن‌ها را دوباره زنده کند.