سه‌شنبه 02 مرداد 1403
×

نمونه واقعی سنجاب عصر یخبندان!

خبرآنلاین: این ده موجود ما قبل تاریخ که در سراسر جهان مشهور هستند، به طرز عجیبی در یخچال های طبیعی و در شرایط خیره کننده ای یافت شده اند و میتوانند سرنخ هایی به دانشمندان بدهند.

حیوانات منقرض شده در کپسول‌های زمانی فوق‌العاده و در یخبندان دائمی حفظ شدنه اند؛ این حیوانات در نقاط مختلف جهان از قلمرو یوکان کانادا تا قطب جنوب کشف شده اند و به دانشمندان این توانایی را داده اند که نگاهی اجمالی به گذشته داشته باشند.

۱.بچه کرگدن پشمالو

این بچه کرگدن پشمالو ۱۰۰۰۰ ساله که توسط مردی که آن را پیدا کرد به ساشا ملقب شد، اولین عضو جوان از گونه خود بود که تا به حال کشف شد. محققان مطمئن نیستند که نر است یا ماده، اما اندازه شاخ نشان می دهد که در زمان مرگ از شیر گرفته شده است و در استپ ماموت، منطقه ای خشک و سرد از اسپانیا امروزی تا سیبری پرسه می زده‌است.

نمونه واقعی سنجاب عصر یخبندان!

۲.توله شیر غار

نمونه واقعی سنجاب عصر یخبندان!

۳.بچه ماموت

در سال ۲۰۰۷، کاشفان دو بچه ماموت را کشف کردند که آنها را لیوبا و کروما نامگذاری کردند و قدمت آنها به حدود ۴۰۰۰۰ سال پیش در دو منطقه مختلف سیبری می رسد. محققان با استفاده از سی تی اسکن این دو را بررسی کردند و متوجه شدند که هر دو بچه ماموت پس از افتادن در آب در گل خفه شده اند. ماموت‌های کوچولو وقتی مردند چاق و سالم به نظر می‌رسیدند، حتی کروما شکمش پر از شیر مادر هضم نشده بود که شبیه ماست شده بود.

نمونه واقعی سنجاب عصر یخبندان!

۴.گاومیش کوهان دار باستانی

کامل ترین گاومیش کوهان دار استپی که تا کنون یافت شده است، ۹۰۰۰ سال قدمت دارد. این حیوان حفاظت شده که در سال ۲۰۱۱ در شمال سیبری کشف شد، دارای قلب، مغز و سیستم گوارشی کامل است. برخی از اندام های آن در طول زمان کوچک شده اند، اما رگ های خونی آن در وضعیت تقریباً عالی هستند.

نمونه واقعی سنجاب عصر یخبندان!

۵.کره اسب منجمد

یک اسب ۲ ماهه که بین ۳۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ سال پیش مرده بود در حدود ۱۰۰ متر زیر سطح در دهانه سیبری در سال ۲۰۱۸ کشف شد. در زمان زندگی، اسب جوان تقریباً ۱ متر قد داشت. و بقایای آن به قدری سالم توسط یخ نگهداری شده است که سم ها، پوست و دم آن، همراه با موهای ریز که هنوز در سوراخ بینی کره قابل مشاهده هستند، دست نخورده هستند.

نمونه واقعی سنجاب عصر یخبندان!

۶.خرس ماقبل تاریخ

در سال ۲۰۲۰، گله داران گوزن شمالی بقایای یک خرس مومیایی شده را در یخبندان سیبری کشف کردند. در ابتدا، محققان بر این باور بودند که این بقایا متعلق به یک خرس غاری (Ursus spelaeus) است که حدود ۲۲۰۰۰ سال پیش منقرض شد، اما تجزیه و تحلیل بیشتر در سال ۲۰۲۲ نشان داد که این حیوان مومیایی شده در واقع بقایای ۳۴۶۰ ساله یک خرس قهوه‌ای ماده است که احتمالاً ۲ تا ۳ ساله بود که درگذشت.

نمونه واقعی سنجاب عصر یخبندان!

۷. ماموت مومیایی شده

در سال ۲۰۲۲، معدنچیان طلا یک بچه ماموت پشمی ۳۰۰۰۰ ساله را از منطقه ای در کانادا که دائم منجمد است، پیدا کردند. این بچه ماموت آنقدر به خوبی حفظ شده است که مو و پوست حیوان ماقبل تاریخ هنوز دست نخورده باقی مانده است. اعتقاد بر این است که این ماموت با نام نون چو گا کاملترین ماموت مومیایی شده در آمریکای شمالی است.

نمونه واقعی سنجاب عصر یخبندان!

۸.کلونی پنگوئن های ماقبل تاریخ

در سال ۲۰۱۶، دانشمندان تمام نشانه های گویای یک کلونی متروکه پنگوئن آدلی از جمله پنگوئن های مرده، استخوان ها و سنگریزه های آغشته به گوانو در دماغه ایریزار، که صخره ای در قطب جنوب است را کشف کردند. اما محققان متحیر بودند، زیرا نژاد پنگوئن آدلی برای صدها سال در این منطقه دیده نشده بود. به نظر می رسد که یک دوره ذوب در قاره یخ زده، بقایای مومیایی شده، همراه با استخوان ها و پوسته های تخم مرغ را از مدفون بودن نجات داد و تصور می شود این پنگوئن ها بین ۸۰۰ تا ۵۰۰۰ سال قدمت داشته باشند.

نمونه واقعی سنجاب عصر یخبندان!

۹.سنجاب در خواب زمستانی

در نگاه اول، ممکن است این موجود چیزی جز یک توپ خز و چنگال به نظر نرسد. با این حال، اسکن اشعه ایکس نشان داد که این یک سنجاب مومیایی شده است که ۳۰۰۰۰ سال پیش برای خواب زمستانی خود را جمع کرده است. این حیوان باستانی که به خوبی حفظ شده است یک سنجاب زمینی قطب شمال است. گونه هنوز هم وجود دارد و در منطقه ای که نمونه مومیایی شده در آن یافت شد، در قلمرو یوکان کانادا زندگی می کند.

نمونه واقعی سنجاب عصر یخبندان!

۱۰.توله گرگ خاکستری

در سال ۲۰۱۶، معدنچیان کانادایی طلا یک نمونه توله گرگ ماده را کشف کردند که به مدت ۵۷۰۰۰ سال در یخبندان دائمی نگهداری می شد. تجزیه و تحلیل اشعه ایکس نشان داد که توله گرگ خاکستری که اکنون ژور نام دارد، در زمان مرگ تنها ۷ هفته داشته است. محققان این فرضیه را مطرح کردند که ممکن است لانه او فرو ریخته باشد و توله کشته شده و این موضوع به حفظ بدن او کمک کرده است.

نمونه واقعی سنجاب عصر یخبندان!