جمعه 25 خرداد 1403
×

با طاسی سر خداحافظی کنیم؟ درمان ریزش مو با پی آر پی و رازهای آن!

درمان ریزش مو با پی آر پی یکی از تازه ترین دستاوردهای دانش انسانی است که پزشکی زیبایی را به هماتولوژی یا خون شناسی پیوند می زند. ریزش مو، alopecia یا آلوپسی هر سه یک معنی می دهند: کاهش موی سر یا بخش های دیگر بدن به دلایل جسمانی یا روانی. معمولا این عارضه در مردان بیشتر دیده می شود. زنان هم ممکن است که به طاسی مبتلا شوند اما شیوع آن به اندازه، طاسی سر مردانه نیست. این عارضه که آلوپسی آندروژنیک آدرنال زنانه یا طاسی زنانه نامیده می شود به دلیل بالا رفتن سطح سرمی دهیدرواپی آندروسترون سولفات یا DHEAS است. این ترکیب هورمونی نوعی آندروژن است. شاید با تعجب بگویید که بدن زنان و آندروژن؟!

در جواب شما باید گفت که درست است که آندروژن یا همان هورمون مردانه، طبیعتا باید در بدن مردان بیشتر باشد اما واقعیت علمی این است که این هورمون در بدن هر دو جنس زن و مرد، ترشح می شود و تنها به مردان اختصاص ندارد. اما زنانی که سطح سرمی این هورمون در آنها بیشتر باشد، ممکن است مانند مردان با عارضه ریزش موی بدن روبرو شوند. 

با طاسی سر خداحافظی کنیم؟ درمان ریزش مو با پی آر پی و رازهای آن!

تنها غذاها ارگانیک نیستند: چم و خمِ یک درمان ارگانیک!

به هر حال طاسی هر علتی داشته باشد، درمان ریزش مو با پی آر پی را باید پایان آن دانست. اما این پی آر پی چیست؟ می دانید امروزه همه ما از فواید غذاهای ارگانیک به خوبی اطلاع داریم و به آنها اعتماد می کنیم. چرا؟ چون از خود طبیعت برای تولید آنها کمک گرفته ایم. این روش را هم باید نوعی روش ارگانیک دانست. به خصوص که روش های ریز و درشت زیادی که عموما هم صنعتی اند، جهان زیبایی و طب یا طب زیبایی را با تبلیغات خود تسخیر کرده اند. در مقایسه با آنها روش پی آر پی یک روش کاملا طبیعی است. پی آر پی اساسا به معنای تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت های خون است. این معجون غنی به مناطقی از سر که پوشش مویی کافی ندارند یا بافت آنها آسیب دیده است تزریق می کنند. همانطور که می بینید از خود بدن برای بازسازی دوباره بدن استفاده می شود.

خون تان را می خواهیم: مرحله اول درمان ریزش مو با پی آر پی!

با طاسی سر خداحافظی کنیم؟ درمان ریزش مو با پی آر پی و رازهای آن!

پلاکت: همه کاره بی ادعا!

پلاکت در درمان ریزش مو با پی آر پی چه کاربردی دارد؟ چندین کاربرد. اگر به تعریف پلاکت نگاهی بیندازیم متوجه ارزش این عنصر حیاتی خون می شویم. پلاکت ها اجسامی ذره بینی هستند که از متلاشی شدن سیتوپلاسم یا هسته یاخته های بزرگ در مغز استخوان درست می شوند. کار اصلی آنها، انعقاد خون یا جلوگیری از خونریزی مستمر بدن است. اما انعقاد تنها کار آنها نیست! این اجسام ذره بینی یک کار حیاتی دیگر هم می کنند؛ آنها نوعی فاکتور رشد هستند. به چه معنا؟ به این معنا که در روند رشد و بازتولید سلول های بدن مثل نوعی کاتالیزور یا تسریع کننده عمل می کنند.

به همین دلیل هم تزریق آنها به بافت سر در درمان ریزش مو با پی آر پی، سه کار مهم انجام می دهد. اول، افزایش رشد مو؛ دوم، سرعت بخشیدن به روند بهبودی و سوم، مهار خونریزی احتمالی. از آنجا که پی آر پی به معنای پلاسمای غنی شده با پلاکت است؛ این سه کار هم تاثیری مضاعف شده پیدا می کنند. به ویژه رشد موها که با نفوذ پلاکت ها به پیاز مو، سرعتی بیشتر می یابد. پلاسما هم برای این اجسام حیاتی و مهم مانند یک خودروی آمیبی عمل می کند. آنها را با انعطاف زیاد و با شتابی مطلوب به همه جای بافت هدف می رساند.

با طاسی سر خداحافظی کنیم؟ درمان ریزش مو با پی آر پی و رازهای آن!

مراحل سه گانۀ درمان ریزش مو با پی آر پی

در واقع درمان ریزش مو با پی آر پی در سه مرحله انجام می شود. به مرحله اول آن اشاره کردیم: خون گیری. در مرحله دوم، خون با کمک سانتریفیوژهای طبی، به عناصر تشکیل دهنده خود تفکیک می شود. بیشتر از ده دقیقه زمان نیاز ندارید که با معجزه مرحله سوم روبرو شوید. می توانید چشم تان را از ساعت دیواری مطب بردارید: کیمیا حاضر است! این معجون شگفت از سه لایه مجزا درست شده است:

دومین گزینه، همان کیمیای اختصاصی شما است: پلاسمای غنی شده با پلاکت یا همان پی آر پی! با آماده شدن پی آر پی اختصاصی شما، سومین مرحله درمان آغاز می شود. در این مرحله پزشک با کمک سرنگ، پلاسمای غنی شده از پلاکت را به مناطقی از سر که موها در آن آهنگِ رشد پایین تری دارند، تزریق می کند. این مناطق، می توانند بافت های آسیب دیده یا مناطقی از سر باشند که موها در آن با عارضه طاسی کم پشت شده اند.

قانون طلایی درمان ریزش مو با پی آر پی: پرستار خود باشید!

درمان ریزش مو با پی آر پی در کلینیک در اینجا تمام می شود اما روند درمان تکمیل نمی شود. برای اینکه به نتیجه دلخواه خود برسید باید همزمان بیمار و پرستار باشید. به چه معنا؟ به این معنا که شما باید در خانه و بیرون از خانه از خودتان پرستاری و مراقبت کنید. این پرستاری ها، بخش مکمل و حیاتی درمانند. برای اینکه بتوانید پرستار خوبی برای موهای خود باشید باید:

  • خودتان را تا ۴۸ ساعت از تابش نور خورشید دور نگه دارید.
  • ترجیحا در خانه بمانید؛ اما اگر در این بازه چهل و هشت ساعته، کار ضروری دارید حتما از کلاه استفاده کنید.
  • کرم ضد آفتاب را در این ۴۸ ساعت فراموش نکنید. برای مراقبت از سر خود، در این بازه زمانی، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

عفونت دشمن درمان شما است. برای جلوگیری از حمله آن به بافت های سرتان حتما دست و صورت خود را همیشه بشویید.

با طاسی سر خداحافظی کنیم؟ درمان ریزش مو با پی آر پی و رازهای آن!

لطفا مریض نشوید!

  • خانم ها و آقایان عزیز! برای اینکه درمان ریزش مو با پی آر پی قطعا نتیجه بدهد تا دو هفته مریض نشویید! البته چنین توصیه ای عجیب است و منطقا آدم باید از ویروس ها بخواهد که تا دو هفته دندان روی جگر بگذارند؛ اما چه باید کرد؟ شما موجودی زبان نفهم تر از این ویروس ها سراغ دارید؟ پس خودتان دست به کار شوید و مریض نشوید. پزشکان توصیه می کنند تا دو هفته داروهای ضد التهاب مثل ایبوپروفن و پاراستامول مصرف نکنید. در ضمن اگر پیش از درمان چنین داروهایی مصرف می کنید حتما به پزشک خود گزارش دهید.
  • مراقب غذاها و داروهای رقیق کننده خون باشید! چگالی و غلظت پلاسمای غنی شده با پلاکت، حساب شده است. ویتامین هایی مانند ویتامین ای، غذاهای حاوی سیر و داروهایی که خاصیت رقیق کنندگی دارند، این چگالی حیاتی را به هم می ریزند.
  • سیگار و الکل دشمن درمان شما هستند. تا زمان تثبیت درمان چند روز از آنها دوری کنید.