چهارشنبه 29 فروردین 1403
×

ماهی عجیبی که دندان‌هایی شبیه دندان انسان دارد!

فرادید: نه، عکس‌هایی که می‌بینید فوتوشاپ نیستند؛ دندان‌های این ماهی شبیه انسان است. نام علمی ماهی کله‌گوسفندی Archosargus probatocephalus است. این ماهی سال ۲۰۲۱ پس از پخش شدن تصاویرش در شبکه‌های اجتماعی، سر و صدای زیادی به پا کرد، اما در واقع قرن‌هاست که شناخته شده است. حتی محله‌ای در بروکلینِ نیویورک وجود دارد که به نام این ماهی نام‌گذاری شده است. 

حقیقت این است که بسیاری از ماهی‌ها دندان دارند، اما تعداد کمی از آن‌ها دندان‌هایشان شبیه انسان است. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد این ماهی می‌خوانید.

ماهی عجیبی که دندان‌هایی شبیه دندان انسان دارد!

چرا ماهی کله گوسفندی دندان‌هایی شبیه انسان دارد؟ 

ماهی‌های کله گوسفندی مانند انسان‌ها همه‌چیزخوار هستند. رژیم غذایی آن‌ها در اصل شامل سخت‌پوستان، صدف‌ها و گاهی اوقات مواد گیاهی می‌شود. آن‌ها به جای دندان‌های نوک‌تیز برای شکار طعمه، از دندان‌های مستطیل شکل و مستحکم خود استفاده می‌کنند تا پوسته‌های سخت شکارشان را بشکنند و ساییده کنند. 

ماهی عجیبی که دندان‌هایی شبیه دندان انسان دارد!

چرا این ماهی را کله گوسفندی نامیدند؟ 

به گزارش بی‌بی سی، ماهی کله گوسفندی نامش را از شباهت عجیبش به دهان گوسفند گرفته است. گوسفندها و سایر گیاهخواران مانند گاو و بز دارای دندان‌های مسطح و مستطیلی هستند که در جویدن مواد گیاهی به آن‌ها کمک می‌کند. 

گوسفندها جزو نشخوارکنندگان هستند؛ این حیوانات معمولاً دارای چهار محفظه معده هستند که کار تجزیه و هضم مواد گیاهی را برایشان آسان‌تر می‌کند. با این حال، گوسفند برای انجام این کار، ماده گیاهی را بالا می‌آورد و آن را با دندان‌های آسیاب پشتی‌اش خرد می‌کند، شبیه روشی که ماهی کله گوسفندی از دندان‌های عقب خود برای خرد کردن صدف‌ها استفاده می‌کند.

ماهی عجیبی که دندان‌هایی شبیه دندان انسان دارد!

ماهی‌های کله گوسفندی به نام ماهی محکوم نیز شناخته می‌شوند چون فلس‌های راه‌راه خاکستری و مشکی آن‌ها شبیه یونیفرم‌های کلیشه‌ای زندانیان است. البته آن‌ها به دزدیدن طعمه از روی قلاب ماهیگیران هم معروف هستند. 

زیستگاه ماهی کله گوسفند کجاست؟ 

ماهی‌های کله گوسفندی معمولاً در آب‌های ساحلی نُوا اسکوشیا در کانادا، تا سواحل جنوب شرقی برزیل یافت می‌شوند. طبق گزارش موزه فلوریدا، بیشترین جمعیت ماهی‌های کله گوسفندی اطراف جنوب غربی فلوریدا است و در باهاما، برمودا، هند غربی و گرانادا دیده نمی‌شوند. 

زمانی در منطقه نیواِنگلند، ماهی‌های کله گوسفند فراوانی وجود داشت. اما آن‌ها در حال حاضر دراین مکان به ندرت یافت می‌شوند.

آیا ماهی‌های دیگری هم دندان‌هایی شبیه انسان دارند؟ 

گزارشاتی مبنی بر حمله ماهی‌هایی با دندان‌های انسانی به غواصان وجود دارد، اما نادرستی بسیاری از آن‌ها ثابت شده است. با این حال، سال ۲۰۱۷ مطالعه‌ای از سوی دانشگاه شفیلد نشان داد بادکنک‌ماهیان و انسان‌ها ژن مشابهی دارند که دندان‌هایشان را می‌سازد. 

بادکنک‌ماهی لزوماً دندان ندارد چون دندان‌هایش به هم جوش می‌خورند و منقاری را شکل می‌دهند که از آن برای حمله به طعمه و ایمن نگه داشتن خودش استفاده می‌کند.