شنبه 01 اردیبهشت 1403
×

کشف ۱۷۰۰ سالۀ پلیس ترکیه در زیر دریا!

فرادید: یالوُوا در سال ۷۴ قبل از میلاد تحت حاکمیت امپراطوری روم قرار گرفت. وقتی رم سال ۳۹۵ به دو بخش تقسیم شد، یالوُوا در محدوده‌ی رم شرقی باقی ماند. 

چشمه‌های آب گرم یالوُوای امروزی جایگاه مهمی در تاریخ دارند. این چشمه آبگرم به عنوان محل استراحت و درمان امپراتوران دوره‌ی بیزانس شهرت زیادی داشت. 

کشف ۱۷۰۰ سالۀ پلیس ترکیه در زیر دریا!

اخیرا بقایای یک کشتی غرق شده مربوط به دورۀ رومی در سواحل این منطقه کشف شده است. این اکتشاف در حدود ۲۰۰ متری سواحل یالوُوا انجام شد.

کشف ۱۷۰۰ سالۀ پلیس ترکیه در زیر دریا!

مطالعات کشف و بررسی زیر آب با مشارکت کارشناسان هیئت منطقه‌ای کوجایلی برای حفاظت از میراث فرهنگی و غواصان پلیس دریایی انجام شد. 

طی مطالعات انجام‌شده در منطقه‌ای به نام «لاشه کشتی یالوُوا گازی ۱» علاوه بر کوزه‌های مورد استفاده برای نگهداری ماهی، روغن، زیتون و غذای خشک در ۱۰ نقطه مختلف در عمق ۱۲ متری آب، قطعات چوبی و سنگی مورد استفاده در کشتی‌ها نیز از دریا خارج شد. 

کشف ۱۷۰۰ سالۀ پلیس ترکیه در زیر دریا!

گوخان چاگلاردره، مدیر شعبه‌ی بندر دریایی پلیس یالوُوا گفته است که قبلاً حین غواصی‌های آموزشی با اشیاء مختلفی برخورد کرده بودند و بقایای یک بندر و اسکله باستانی را پیدا کرده بودند و آنجا مطالعات باستان‌شناسی انجام دادند. 

کشف ۱۷۰۰ سالۀ پلیس ترکیه در زیر دریا!

چاگلاردره می‌گوید: «یک ماه پیش در آخرین غواصی آموزشی ما، غواصان یکی دو شیء را دیدند و پیشنهاد دادند تحقیقات مفصلی انجام شود. بعدا که با هم شیرجه زدیم با سازه‌ای در زیر آب مواجه شدیم. به نهادهای مربوطه اطلاع دادیم. بعداً حین غواصی مجدد، تأیید شد اینجا یک کشتی غرق شده است.»