چهارشنبه 29 فروردین 1403
×

۵ بلایی که غذا خوردن قبل از خواب بر سر بدن می آورد

روزیاتو: هیچکس دوست ندارد گرسنه به رختخواب برود، اما آیا غذا خوردن قبل از خواب مضر است؟ پاسخ این سؤال مثبت است. اما اینکه این کار چه مضراتی دارد، موضوعی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

۱- ممکن است دچار سوزش معده شوید

اسید معده ای که هنگام هضم غذای خورده شده تولید می شود، معمولاً درون معده قرار دارد. نیروی جاذبه کمک زیادی به این امر می کند، چون اسید معده را مجبور می کند به سمت پایین حرکت کند. با این حال، وقتی دراز می کشمی، اسید معده از معده بیرون می آید و ممکن است با بخش های حساس دستگاه گوارش تماس پیدا کند. به همین دلیل دراز کشیدن با معده ی پُر می تواند منجر به سوزش معده شود.

۲- از کیفیت خواب کاسته می شود

اگر هنگام شب درست پیش از خواب غذای سنگینی خورده باشید، فرآیند هضم کامل غذا طی مدت خواب ادامه خواهد داشت. بدخوابی ناشی از این موضوع علل مختلفی می تواند داشته باشد. ممکن است به این خاطر باشد که ذهن در مرحله ی سوخت و ساز فعال تر است و برای هضم غذایی که قبل از خواب خورده شده انرژی مصرف می کند، امری که باعث می شود خواب عمق کمتری پیدا کند. یک دلیل دیگر می تواند سوزش معده باشد. این امر به نوع و حجم غذایی که خورده اید هم بستگی دارد.

۳- احتمال دیدن خواب های واضح یا کابوس بیشتر می شود

۵ بلایی که غذا خوردن قبل از خواب بر سر بدن می آورد

تا به حال پیش آمده به خاطر دیدن خواب های بد دائماً از این پهلو به آن پهلو شوید؟ این امر می تواند به خاطر غذایی که پیش از خواب خورده اید هم باشد. همانطور که پیش تر اشاره شد، سوخت و ساز بعد از خوردن غذا پیش از خواب باعث افزایش فعالیت مغز می شود. بعد از آن در خواب وارد مرحله ای به نام «حرکت سریع چشم» می شود که زمانی که عمده ی خواب دیدن رخ می دهد. بنابراین اگر متوجه شده اید که شب ها خواب های واضح یا ترسناکی دارید، عادت غذا خوردن پیش از خواب را کنار بگذارید.

۴- احتمال دستشویی گرفتن تان حین خواب بیشتر می شود

۵ بلایی که غذا خوردن قبل از خواب بر سر بدن می آورد

برخی افراد شب ها نیاز بیشتری به ادرار کردن پیدا می کنندو این امر می تواند به میزان کافئین موجود در غذایی که پیش از خواب خورده اید مربوط باشد. به این معنی که غذایی که خورده اید ادرار آور بوده و بنابراین میل به ادرار را در شما بیشتر کرده. کافئین در بسیاری از خوراکی هایی که ممکن است قبل از خواب بخوریم وجود دارد، مانند چایی، دسرهای حاوی شکلات و برخی داروها.

۵- ممکن است وزن اضافه کنید

وقتی هنگام شب درست پیش از خواب غذا می خورید، بدن فرصت کافی برای سوزاندن کالری های غذای خورده شده پیدا نمی کند. بنابراین گرچه ممکن است بعد از خوردن یک غذای سنگین احساس خواب آلودگی کنید و تصمیم بگیرید که چرت کوتاهی بزنید، اما این کار ممکن است برای اندام تان خوب نباشد. اگر دل تان نمی خواهد وزن تان بالا برود، بهتر است عادت غذا خوردن پیش از خواب را کنار بگذارید.

چه مدت بعد از خوردن غذا می توانید بخوابید؟

۵ بلایی که غذا خوردن قبل از خواب بر سر بدن می آورد

برای جلوگیری از مشکلات ذکر شده، بهتر است بلافاصله بعد از غذا خوردن به رختخواب نروید. غذایی که خورده اید باید قبل از اینکه به خواب بروید، از معده ی شما به روده ی کوچک تان رسیده باشد. متخصصان تغذیه می گویند این امر نزدیک به ۳ ساعت زمان می برد. بنابراین بعد از خوردن غذا ۳ ساعتی صبر کنید و سپس به رختخواب بروید.