سه‌شنبه 15 اسفند 1402
×

شناسایی یک گونۀ جدید «سوسک» با پاهای عجیب!

فرادید: این گونه جدید که اِلِن فیدیان، روزنامه‌نگار کازموس آن را «توتیایی با ماسک طاعون» و «خرچنگی کشیده» توصیف می‌کند، Acicnemis ryukyuana نامگذاری شده است. 

این گونه بومی جزایر ریوکیو است؛ زنجیره‌ای از جزایر نیمه‌گرمسیری بین سرزمین اصلی ژاپن و تایوان که به دلیل تنوع زیستی قابل‌توجه خود مشهور هستند. این جزایر تاریخچه تکاملی نسبتاً مجزایی از سایر مناطق دارند و به همین دلیل خواستگاه حشرات بسیار متمایز و جذابی هستند.

شناسایی یک گونۀ جدید «سوسک» با پاهای عجیب!

محققان موسسه‌ی علم و فناوری اُوکیناوا (OIST) برای نظارت بر حشرات جزیره‌ی اُوکیناوا و نگهداری آن‌ها در مجموعه حشرات خود از سال ۲۰۱۵ تله‌های تور کار گذاشته‌اند. 

رنگ‌های متمایز و شکل پاهای Acicnemis ryukyuana را می‌توان با نوارهای زرد روی شانه‌ها و رنگ بال‌های جلویی سفتش تشخیص داد. شکل پای این حشره نیز بسیار منحصر به فرد است.

جیک لوئیس، حشره‌شناس، مدیر مجموعه در بخش علوم محیطی و انفورماتیک OIST، می‌گوید: «جزایر ریوکیو زمین بازی شگفت‌انگیزی برای جانورشناسان است؛ غنی از گونه‌هایی که فقط اینجا پیدا می‌کنید.» 

لوئیس می‌گوید: «سال ۲۰۲۲ وقتی به OIST رسیدم، یکراست به سراغ کلکسیون سرخرطومی OIST رفتم. همانطور که آن‌ها را از نزدیک بررسی می‌کردم، این گونه بلافاصله نظرم را جلب کرد. به وضوح به گونه Acicnemis تعلق داشت، اما شبیه هیچ یک از گونه‌هایی که در شرق آسیا توصیف شده بود، نبود». 

فلس‌های کشیده و رنگ‌بندی منحصربه‌فرد، این گونه را از دیگر گونه‌های شناخته شده ژاپنی متمایز می‌کند.

سرخرطومی‌ها یکی از متنوع‌ترین گروه‌های جانوران روی زمین را تشکیل می‌دهند که از حدود ۵۸۰۰ سرده و بیش از ۶۰۰۰۰ گونه‌ی توصیف‌شده تشکیل شده‌اند. 

شناسایی یک گونۀ جدید «سوسک» با پاهای عجیب!

سرده‌ی Acicnemis در حال حاضر شامل بیش از ۱۸۰ گونه است، بنابراین تأیید کشف یک گونه‌ی جدید کار ساده‌ای نبود و مستلزم بررسی کامل آثار مکتوب موجود و کلکسیون‌های موزه میشد. 

لوئیس می‌گوید: «بر اساس مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصربه‌فرد مشاهده‌شده در این گونه‌ی جدید، به نظر می‌رسد A. ryukyuana با برخی از گونه‌های دیگر در جنوب شرقی آسیا مرتبط است، با این حال برای تأیید این موضوع به تجزیه و تحلیل DNA نیاز است».