جمعه 11 اسفند 1402
×

استخدام دستفروش به دلیل درآمد نجومی!

فارس: مدیر عامل شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران در خصوص جمع آوری و ساماندهی دستفروشان در تهران توضیحاتی ارائه کردو گفت: برخی با درج آگهی در سایت‌ها با قیمت روزی ۸۰۰ هزار تومان دستفروش استخدام می‌کنند.

دستفروشی یکی از معضلات دیرینه شهر تهران است. عده‌ای با سد معبر جلوی تردد شهروندان را گرفته و مردم را با  مشکل رو به رو می‌کنند. شهرداری تهران مدتی است که اقدام به جمع آوری دستفروشان کرده و قرار است مکان‌های که پاخور خوبی دارد، برای فعالیت این افراد در نظر بگیرد. 

باید دستفروشان واقعی شناسایی شوند تا شهرداری بتوانند به آن‌ها خدمات دهد. در خصوص آخرین اقدامات انجام شد برای جمع آوری و ساماندهی دستفروشان با سعید بیگی مدیر عامل و و نائب رئیس هیات مدیره شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران  به گفتگو نشستیم.

درباره ساماندهی محور دست‌فروشان در تجریش توضیح دهید. دستفروشان را به کجا منتقل کرده اید؟

ماجرای سد معبر خیابان شهرداری به سنوات پیش باز می‌گردد، سالهاست دستفروشان اینجا سد معبر می‌کنند و شهروندان و کسبه و بار‌ها طومار نوشته و اهالی محل نیز اعتراض داشتند. مشکل اینجاست که فضای پیاده‌رو بصورت کامل توسط دست‌فروشان یا مغازه‌داران اشغال می‌شد. وقتی این‌ها کنار هم نشسته اند؛ تشخیص اینکه  کدام مغازه‌دار است، دست‌فروش و یا اتباع بیگانه  سخت هستند؛ افرادی از این فضا سوء استفاده می‌کنند و به این فضا دامن می‌زنند.

 دستفروشان قدیمی محور را شناسایی کردیم/دستفروشان خیابان شهرداری جمع آوری و منتقل شدند/محور کاملا بازسازی شد

در همین راستا طی برنامه‌های متنوعی  صورت گرفت، مطالات انجام شد تا ببینیم وضعیت این‌ها چگونه هست. دستفروشان قدیمی محور را شناسایی کردیم و ببینیم  این‌ها چه کسانی هستند؟ چه کسانی کاسبان مغازه‌دار و چه کسانی دست‌فروش هستند؛ شهرداری چندین بار این ماجرا را در سنوات قبل پیگیری کرد و اقداماتی انجام شد؛ ولی مستمر نبود و الحمدلله آخرین بار همکاران شهرداری منطقه ۱ برنامه ریزی کرده و دستفروشان این محور را جمع آوری کردند و همانطور که بازدید داشتیم ملاحظه کردید که محور کاملا پاکسازی شده است.

در حال حاضر مغازه‌داران درحال کاسبی هستند و مردم هم  می‌توانند به راحتی بدون اینکه سد معبری در پیاده رو‌ها باشد؛ تردد می‌کنند.

مکان خوبی برای ساماندهی دستفروشان در نظر گرفته شده است/اولویت با تردد راحت مردم و کسبه‌ی مغازه‌دار که مالیات و عوارض می‌دهند، است

 یک بازاری تدارک دیده شده تا دست‌فروشان به آنجا منتقل شوند و جای خوبی است و پاخور دارد. ما به دنبال این هستیم که کمکی به دستفروشان واقعی کنیم  تا معیشت آن‌ها هم دچار مشکل نشود؛ اما اولویت با تردد راحت مردم و کسبه‌ی مغازه‌دار که مالیات و عوارض می‌دهند هست؛ تا خدایی نکرده حقشان ضایع نشود.

دست‌فروشان به کدام نقطه منطقه منتقل شدند و قرار است چگونه غرفه‌ها به آن‌ها واگذار شود؟

خیلی از دست‌فروشان از جا‌های دیگر و خارج از شهرمی آیند/شناسایی دستفروشان واقعی سخت است/غرفه‌ها باید به دست‌فروشانی که در این محور قدیمی هستند تحویل داده شود

با  هماهنگی‌های صورت گرفته در منطقه یک، پایانه‌ای در نزدیک‌ترین نقطه به همین محور (خیابان شهرداری) وجود دارد تا از یک ساعتی به بعد در اختیار  دست‌فروش قرار بگیرد؛ البته باید غرفه‌بندی صورت بگیرد و تعداد دقیق دست‌فروشان مشخص شود، چون خیلی از دست‌فروشان از جا‌های دیگر و خارج از شهر به اینجا آمده‌بودند که باید از بقیه جدا شوند. غرفه‌ها باید به دست‌فروشانی که اینجا قدیمی هستند تحویل داده شود البته اگر تعداد غرفه‌ها متناسب با تعداد دست‌فروشان نباشد باید مثلا یک روز در میان غرفه‌ها  را دستفروشان بین خودشان تقسیم کنند که قرار شده است همکاران ما با نماینده‌های دست‌فروشان صحبت کنند تا تصمیم صحیحی اتخاذ شود.

آیا دست‌فروشان باید داخل سامانه‌ای که از قبل معرفی شده  ثبت‌نام کنند یا براساس تشخیص پیمانکار به آن‌ها غرفه داده می‌شود؟

ثبت نام از دستفروشان به صورت دستی انجام  و کد ملی آن‌ها در سامانه ثبت شد/سامانه با کمک فاوا در حال تکمیل است

ثبت‌نام بصورت دستی انجام شده است. یعنی دست‌فروشان از طریق کارت ملی شناسایی و تأیید شده‌اند و کد ملی آن‌ها در سامانه ثبت شده است و هروقت سامانه بالا بیاید و تکمیل شود؛ قطعا اسامی دست‌فروشان در سامانه ثبت خواهد شد. ان‌شاءالله پس از تکمیل سامانه، قابلیت تشخیص و تمیز دادن دست‌فروشان از مغازه‌داران وجود دارد. چون نیاز به دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی داریم و با همکاری مرکز نوسازی و تحول شهرداری و فاوا‌ی شهرداری درحال تکمیل سامانه هستیم و ان‌شاءالله پس از تکمیل شدن سامانه اعلام خواهیم کرد تا دست‌فروشان داخل سامانه ثبت‌نام کنند.

نحوه تقسیم‌بندی غرفه‌ها چگونه است و قیمت چقدر است؟

روزی ۴۰ هزار تومان هزینه اجاره غرفه برای دستفروشان است/مبلغ اجاره براساس مصوبه‌ای هست که شورای اسلامی شهر تهران اعلام می‌کند

الان از مبلغ دقیق اجاره‌ها اطلاع ندارم، اما حتما مبلغی به عنوان اجاره از دست‌فروشان دریافت خواهد شد و مبلغ اجاره هم براساس مصوبه‌ای هست که شورای اسلامی شهر تهران اعلام می‌کند یعنی بصورت سالانه نرخ بهای خدمات مشاغل سیار بی‌کانون اعلام می‌شود که تقریبا برای هر متر مربع با احتساب مالیات و موارد مالی دیگر ده هزار تومان است که معمولا غرفه‌ها در متراژ دو در دو هستند که معادل روزی چهل هزار تومان است