چهارشنبه 09 خرداد 1403
×

دخترکُش‌ترین فوتبالیست دهه 80 از زندگی زناشویی‌اش گفت

برترین‌ها - عباس نورایی: علیرضا نیکبخت یک ستاره بود و این خاصیت خودش را تا زمانی که در مستطیل سبز بازی می‌کرد هم با حضور در تیم استقلال و حتی در مقطعی پرسپولیس به خوبی حفظ کرد. خوشتیپ بودن در کنار ستاره بودن موجب شد تا او بعد از کنار گذاشتن فوتبالش هم باز هم ستاره باقی بماند و محبوبیت خودش را حفظ کند. حضورش در تبلیغات تلویزیونی و سایر موارد موجب شد تا نیکبخت همان ستاره دوست داشتنی و شیک‌پوش و خوش‌تیپ باقی بماند هر چند که همه ستاره‌ها به نوعی چاشنی حاشیه هم در زندگی‌شان وجود داشته و علیرضا هم از این قاعده مستثنی نبوده هر چند که حالا زندگی آرامی دارد هر چند در تبلیغات و در بیشتر بیلبوردهای تبلیغاتی بسیار پرکار است. علیرضا یک خاصیت دیگرش را حتی بعد از جدایی‌اش از فوتبال هنوز حفظ کرده اینکه خاص است و خیلی جذاب مصاحبه می‌کند و هر گاه که با او صحبت می‌کنید حرف‌های جالب  بسیار زیادی برای گفتن دارد که با برترین‌ها همه ناگفته‌های زندگی شخصی و ورزشی‌اش را بر زبان می‌آورد.

دخترکُش‌ترین فوتبالیست دهه 80 از زندگی زناشویی‌اش گفت

هنوز هم مدرسه فوتبال داری و در این عرصه فعالیت می‌کنی؟

من ۵سال مدرسه فوتبال داشتم که اتفاقا یک سال هم مدرسه فوتبالم مدرسه نمونه شد اما بعد از آن چون شرایط خودم به گونه‌ای بود که نمی‌توانستم به شکل مستقیم سر زمین و مدرسه فوتبالم حاضر شوم قید مدرسه فوتبال در تهران را زدم و فقط در شهرستان مدرسه فوتبال دارم چون با تیم شادکام در دسته سوم همکاری داشتم که البته این بازی‌ها فعلا تعطیل است.

متاسفانه فقر فرهنگی در درجه اول موجب بروز اتفاقات زشت می‌شود. از این مسأله که بگذریم متاسفانه فدراسیون به هر کسی که خواهان مجوز مدرسه فوتبال است به‌راحتی مجوز می‌دهد. معمولا هم باب شده که افراد فوتبالی نامی می‌آیند و با توجه به معروفیت خودشان راحت مجوز را می‌گیرند در صورتی که اصلا خودشان بر سر مدارس فوتبال حاضر نمی‌شوند. در واقع با اسمشان بازی می‌شود و مردم هم گول این چهره‌ها را می‌خورند و بچه‌هایشان را در آن مدارس فوتبال ثبت نام می‌کنند. این در حالی بود که همیشه در استخدام مربیانم در مدارس فوتبال یک نکته اولویتم بود اینکه آن مربی در وهله نخست یک معلم باشد و اصول تربیتی و مسایل فرهنگی و مواردی از این دست قبل از آموزش فوتبال در دستور کار آموزشی‌شان باشد که خدا را شکر همین طور هم بود و احترام و ادب همیشه در سرلوحه کار بازیکنانی که در مدارس فوتبالم حضور داشتند حرف اول را می‌زد .

شکل آموزش الان چقدر با گذشته که همه چی به کوچه و زمین خاکی باز می‌گشت فرق کرده!

به هر حال زمانه این طور شده و همه خانواده ها معمولا دنبال این هستند که بچه‌شان مسی یا رونالدو هستند در صورتی که در عالم فوتبال برای فوتبالیست شدن خیلی موارد وجود دارد که باید رعایت شود تا بازیکن پله به پله رشد کرده و در مسیر درست قرار بگیرد .

ناهنجاری‌هایی که بعضاً شاهدش در مدارس فوتبال بودیم چه زمانی تمام می‌شود ؟

من در لیگ سه فعالیت می‌کنیم. در این رده و حتی در رده‌های بالاتر لیگمان نظارتی وجود ندارد با این وجود حتما این کمبود در مدارس فوتبال‌مان هم کماکان وجود خواهد داشت چون نظارت کامل برقرار نشده و نیست.

چرا با توجه به مستعد بودنت برای فعالیت در عرصه هنر، هنرپیشه نشدی؟!

پیشنهاد بازیگری داشتم اما دنبالش نرفتم نه اینکه علاقه نداشته باشم ولی از آنجا که راهش را بلد نبودم دنبالش نرفتم و ترجیح دادم در لیگ سه فعالیت داشته باشم و در کنارش به فعالیت‌های تبلیغاتی بپردازم جدا از اینها اما برای پژمان جمشیدی واقعا خوشحالم که او بعد از فوتبال در عرصه هنرپیشه شدن هم واقعا موفق عمل کرد و تا حالا خیلی خوب در فیلم‌ها و نقش‌هایی که به او محول شده ایفای نقش داشته است.

دخترکُش‌ترین فوتبالیست دهه 80 از زندگی زناشویی‌اش گفت

اگر به عقب برگردی بازهم همین راه را انتخاب می‌کنی؟

من اصلا از راهی که انتخابش کردم پشیمان نیستم و دوباره متولد شوم هم همین راه را انتخاب می‌کنم و اولویت اولم فوتبال خواهد بود و در کنارش کارهای تبلیغاتی و از این قبیل کارها انجام خواهم داد هر چند نباید فراموش کنیم بازیکنان بزرگی مانند کانتونا و بکهام هم فیلم بازی کرده‌اند.  با این وجود تاکید می‌کنم عشق اول و آخر من فوتبال است.

در زندگی شخصی‌ات احساس خوشبختی می‌کنی؟

بله از زندگی‌ام خیلی راضی‌ام و در کنار همسرم واقعا احساس خوشبختی می‌کنم و از شرایطم بسیار راضی‌ام.

اما یکبار در زندگی‌ات شکست خوردی؟!

در زمان ازدواج اولم سنم کم بود و به نوعی جوان بودم و نتوانستم خوب حاشیه‌ها را مدیریت کنم و متاسفانه در آن مقطع کسانی دور و برم بودند که لایق نبودند اما حالا خیلی حواسم به دور و برم هست و زندگی بسیار خوبی را در کنار خانواده دارم و خدا را شکر خیلی از زندگی‌ام راضی هستم.

واقعا چگونه است که در بسیاری از بیلبوردهای داخل تهران و حتی بیرون از تهران تبلیغی وجود دارد که عکس شما در آن وجود دارد؟!

ما را از فوتبال دور کردند اما من در هر عرصه‌ای که بودم سالم کار کردم و به قولی خودم بودم و با کسی نیستم و با پارتی نبوده است. الان هم هر چه بوده به خاطر خودم و توانایی‌ام بوده که این گونه از من استقبال شده است در حالی که در فوتبال‌مان شاهدیم یک مربی پانزده سال یا کمتر و بیشتر است که کار می‌کند و کار خاصی هم انجام نداده و موفقیت خاصی هم کسب نکرده است اما با این وجود هر سال بوده است. من هم خداوند را شاکرم که تیپ خوبی به ما داده و من هم از این لطف خدا نهایت استفاده را کرده و شاکرش هستم.

در مقطعی بعد از سالها بازی برای استقلال به پرسپولیس رفتی این انتقال حاشیه‌های زندگی ورزشی‌ات را زیاد نساخت ؟!

لات فضای مجازی که برای همه بازیکنان بوده و هست و برای من هم این فضا وجود داشته و مختص به همه بازیکنان خصوصا قرمز و آبی می شود اما جدا از فضای مجازی خدا را شکر هم هواداران پرسپولیس و هم هواداران پرسپولیس با من برخورد خیلی خوبی داشته و دارند و من جز محبت از آنها چیزی ندیدم. در این بین لازم می‌دانم یک نکته را هم اضافه کنم که هیچ آموزشی مثلاً در رابطه با فعالیت در اینستاگرام در کشور ما وجود ندارد در حالی که یک کاربر برای فعالیت در اروپا باید خیلی چیزها را رعایت کند و اگر خلاف و اشتباهی انجام دهد با او برخورد خواهد شد.

دخترکُش‌ترین فوتبالیست دهه 80 از زندگی زناشویی‌اش گفت

چرا بعد از موفقیت‌های زیاد چند سال اخیر پرسپولیس نزد بعضی از هواداران استقلال این ذهنیت وجود دارد که پرسپولیس از سوی حکومت و حتی وزارت ورزش و سایر ارگان‌ها حمایت می‌شود؟

من هم فکر می‌کنم این حمایت وجود داشته که آخرین نمونه‌اش هم لغو اسپانسری پگاه از استقلال بود که در حال منعقد شدن بود اما مسئولان پرسپولیس مانع این کار شدند که به هر حال هیچ دلیلی برای این کار نمی‌بینم.

اما آن طرف هم گروهی معتقدند این همه کسب قهرمانی و تکرارش بدون برتری و بهتری حاصل نخواهد شد.

من منکر توانایی شایستگی بازیکنان و کادرش نمی‌شوم و قهرمانی و موفقیت پرسپولیس را زیر سوال نمی‌برم اما معتقدم پرسپولیس خوب بود اما به آن کمک هم شد در حالی که این کمک به شکل پرسپولیس در خصوص استقلال وجود نداشته است.

چرا خودت در عرصه مربیگری مانند دوران بازیگری‌ات موفق و به نوعی فعال نبوده‌ای ؟!

اصلا این طور نیست اتفاقا من خیلی هم فعالم اما اجازه نمی‌دهند در حالی که ما شاهدیم مربی که هنوز یک مقام ششمی هم کسب نکرده هنوز هم مربیگری می‌کند. اینجا یک سوال برایم پیش می‌آید که چرا برای من و امثال من دوره مربیگری می‌گذارند. من ۶سال پیش با کاظمیان و سیدعباسی و یکسری دیگر از بچه‌های همدوره خودمان کلاس A مربیگری شرکت کردیم و آن را اخذ کردیم کلاسی که الان قیمتش شده ۷۰ میلیون تومان اما گفتم نمی توان راحت وارد مربیگری حتی با وجود همه مدارک مربیگری شد .

بهترین دفاع چپ فعلی فوتبال ایران که شاغل در لیگ خودمان باشد را چه بازیکنی می‌دانی ؟

این امر سلیقه‌ای است مثلاً من بازی محمد نادری در دفاع چپ حتی زمانی که در پرسپولیس هم حضور داشت را خیلی می‌پسندیدم و به نظرم نورافکن هم خیلی خوب است که در پستهای دیگری جز دفاع چپ بازی کرده و احسان حاج‌صفی را هم به دلیل ثباتش در دفاع چپ در سالیان اخیر را خیلی قبول دارم .

با این وجود در شرایطی که استقلال در لیگ قهرمانان نیست احتمالا بازی‌های دیگر نمایندگان ایران را نگاه نمی‌کنی؟

چرا اتفاقا نگاه هم می‌کنم و لذت هم می‌برم اما به‌هرحال از اینکه استقلال نیست حسرت می‌خورم و با وجود اینکه استقلال این فصل چندان قوی هم نیست اما دوست داشتم تیم استقلال باشد .

با وجود ستاره‌هایی که تیم‌های عربی خصوصا عربستانی گرفته‌اند امکان موفقیت داریم ؟

زمان ما هم تیم الاتحاد بازیکنی مانند دونادونی داشت بازی که خودم در آزادی یک گل به آن تیم زدم منظورم این است کار سخت شده اما موفقیت دور از دسترس نیست هر چند در کنارش باید این را هم قبول کنیم هر چقدر خرج کنید و سرمایه‌گذاری کنید ثمره‌اش را هم خواهید دید .

امسال چه تیم یا تیم‌هایی در کورس رقابت برای قهرمانی قرار دارند ؟

استقلال و پرسپولیس و سپاهان و تراکتور شانس دارند اما من شانس اول قهرمانی را سپاهان می‌دانم.

در مورد سرمربی فعلی استقلال چه صحبتی داری و چرا مانند سالهای قبل بر سر تمرین تیم محبوبت حاضر نمی‌شوی؟!

حرف خاصی در رابطه با سرمربی استقلال ندارم اما استقلال خانه من است و من ۷سال در آن حضور داشتم  و یک روز هم حتما در تمرین استقلال حاضر خواهم شد .

دخترکُش‌ترین فوتبالیست دهه 80 از زندگی زناشویی‌اش گفت

هنوز هم بعضی از هواداران استقلال ناراحتند که چرا به تیم رقیب رفتی؟!

به هر حال جوان بودم و در یک لحظه تصمیم گرفتم.

در مورد دربی ۱۰۲ ‌ و نتیجه‌اش چه پیش‌بینی داری؟

هنوز که خیلی به زمان دربی مانده و به نظرم دربی هم پیش‌بینی ندارد چه بسا که همیشه پر از اتفاق بوده حتی گاهی شاهد بودیم تیم ضعیف‌تر در دربی تیم قوی‌تر را شکست داده است.

اینکه گفته می‌شود چپ‌پاها پنالتی‌زنان خوبی نیستند را قبول داری؟

نه چون مارادونا و روبرتو باجو هم چپ‌پا بودند .

اما باجو که پنالتی در جام جهانی را از دست داد؟!

بارها پیش آمده بود که باجو پنالتی‌هایش را گل کرده بود اما چون بدجایی آن پنالتی را گل نکرد به شکلی آن پنالتی گل نشده برجسته شد .

چه زمانی تو را در سطح اول مربیگری لیگ برتر خواهیم دید؟

از فوتبال لذت می‌برم و راهم را سالم ادامه خواهم داد اما تا زمانی که این آدم‌ها باشند و فساد باشد  ما نمی‌توانیم به لیگ دو و یک بیاییم با این وجود من با اراده‌ای بالا می‌جنگم و همان‌طور که در عالم بازیگری با تلاش و زحمت به همه موفقیت‌ها رسیدم در مربیگری هم به هدفم خواهم رسید.

حرف آخرت برای ادامه زندگی و برنامه‌ات چیست؟

خانواده‌ام بیشتر تمایل دارند که به مربیگری ادامه دهم و در این عرصه فعالیت کنم و در عرصه تبلیغاتی خیلی فعالیت نداشته باشم اما من فعلا در کنار فوتبالم به فعالیت تبلیغاتی و مواردی از این دست ادامه خواهم داد .