چهارشنبه 09 خرداد 1403
×

چرا پوشش عجیب جنگنده روسیه جنجالی شد؟

خبرآنلاین: پیش از این پوشاندن بمب‌افکن‌های توپولف با تایر خودرو بحث‌های زیادی برانگیخته بود اما به تازگی تصاویری از یک فروند جنگنده پیشرفته سوخو ۳۴ که با لاستیک خودرو پوشیده شده دوباره بحث‌ را داغ کرده است.

 سوخو ۳۴ فولبک یکی از کارآمدترین جنگنده‌های روسیه نیز با تایر خودرو پوشانده شده است. پدیده‌ای که جنجال زیادی به پا کرده است اما هنوز دلیل آن مشخص نشده است.

پیش از این تصاویر ماهواره‌ای از بمب‌افکن‌های توپولف تو-۹۵ در رسانه‌ها منتشر شده بود که چیدمانی از تایر خودرو روی بال‌هایشان خودنمایی می‌کرد.

این لاستیک‌ها بحث‌های داغی را در فضای مجازی به راه انداخت که دنبال پیدا کردن دلیل این حرکت عجیب و غیرعادی بود.

چرا پوشش عجیب جنگنده روسیه جنجالی شد؟

کانال تلگرامی فایتربمبر که مدعی ارتباط با ارتش روسیه است این تصویر را منتشر کرد.

برخی مدعی شده‌اند که این لاستیک‌ها قرار است پرنده‌های ارزشمند روسیه در مقابل حملات پهپادی مثل آنچه در فرودگاه روستوف رخ داد محافظت کند. هر چند بسیاری به کارآمد بودن این شیوه به دیده شک می‌نگرند اما به باور برخی در نبود شلترهای باید به گونه‌ای از این هواگردها مراقبت کرد.

در این میان برخی نیز کاربردهای دیگری چون مخفی کردن هواپیما از دید رادار را دلیل این کار می‌دانند که در این مورد نیز کارآیی لاستیک‌ها مورد مناقشه است.

در نهایت برخی باور دارند که این لاستیک‌ها شاید به عنوان وزنه‌ای برای حفظ تعادل هواپیما هنگام تعمیرات و بازکردن برخی قطعات سنگین مورد استفاده قرار گرفته‌اند که این گزینه نیز چندان محبوب کارشناسان امر نیست.

چرا پوشش عجیب جنگنده روسیه جنجالی شد؟