چهارشنبه 09 خرداد 1403
×

بنگلادش به دنبال این جنگنده فرانسوی است

خبرآنلاین: بنگلادش قصد دارد نیروهای مسلح خود را مدرن کند. بر اساس این طرح، قبلاً ۱۶ جت جنگنده Chengdu J-۷ را از چین وارد کرده‌است. جدا از این، بنگلادش در سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ مناقصه‌ای برای هشت هواپیمای رزمی چند منظوره (MRCA) برگزار کرد. مناقصه می‌تواند چهار هواپیمای دیگر را در مرحله دوم سفارش دهد.

 بنگلادش اما به سمت یک جت جنگنده اروپایی متمایل شده است. بنگلادش احتمالا یک هواپیمای اروپایی، یوروفایتر تایفون یا رافال فرانسوی را انتخاب کند.

یوروفایتر تایفون یا رافال فرانسوی دو جنگنده‌ای هستند که چندین بار در رقابت شدیدی قرار گرفته‌اند. هر دو هواپیمای متوسط وزن منشا اروپایی دارند. پنج کشور اروپایی در ابتدا برای ساخت یک جت جنگنده اروپایی گرد هم آمدند. اگر فرانسه راه خود را از کنسرسیوم به دلیل اختلاف نظر در مورد ویژگی‌ها و قابلیت‌های جت جنگنده جدا نمی‌کرد، رافال وجود نداشت.

بریتانیا، آلمان، اسپانیا و ایتالیا به دنبال یک جنگنده برتری هوایی بودند. از سوی دیگر فرانسه یک جت جنگنده سبک وزن با تسلیحات توانمندتر برای نیروی دریایی می‌خواست.

بنگلادش به دنبال این جنگنده فرانسوی است

گل سرسبد فرانسه چقدر قدرتمند است؟

رافال یک جت جنگنده دو موتوره است که قادر به انجام ماموریت‌های دوربرد و کوتاه برد است. این هواپیما می‌تواند برای نظارت، حملات هوا به زمین و نبردهای هوا به هوا مستقر شود و حتی می‌تواند سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی را حمل کند. این هواپیما در نیروی دریایی فرانسه و نیروی هوایی فرانسه فعالیت می‌کند. این هواپیما همچنین در جنگ اثبات شده است و در افغانستان، مالی، لیبی، سوریه و عراق شرکت داشته است.

مجهز به غلاف تعیین کننده لیزری نسل جدید Thales Talios است که دقت بالایی در حملات هوا به زمین به آن می‌دهد. همچنین دارای یک نسخه لیزری از سلاح مدولار هوا به زمین سافران است که توانایی آن برای انهدام اهداف در بردهای چند ده کیلومتری با دقت متریک از آن ناشی می‌شود. همچنین برای حمله به اهداف متحرک سازگار است. حسگرهای این نسخه نیز برای اطمینان از قابلیت همکاری ارتقا یافته‌اند.